Jak sadzić tuje na tarasie i w ogrodzie? Dzięki tym banalnym zasadom urosną gęste i wysokie

Tuje są bardzo często spotykane w polskich ogrodach. Tworzy się z nich gęste i zimozielone żywopłoty. Warto jednak widzieć, że te popularne iglaki dzielą się na odmiany i w zależności od rodzaju tego drzewka sadzenie przeprowadza się w nieco inny sposób. Dziś przedstawimy jak.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Tuje często spotkać możemy w ogrodach jako piękne żywopłoty lub elementy aranżacji. Dobrze prezentują się także w donicach np. na tarasie. Warto wiedzieć, jednak że odmian tego drzewa jest kilka. W zależności od tego, w jakim miejscu zostanie posadzony ten iglak, trzeba zapewnić mu inne warunki. Dziś przedstawimy, na co trzeba zwrócić uwagę.

Zobacz wideo Wprowadź wiosnę do swojego domu. Hiacyntowy ogródek pięknie ozdobi każde wnętrze

Jak gęsto sadzić tuje Szmaragd i Brabant

W  ogrodach zazwyczaj spotyka się tuje, które tworzą piękne, gęste żywopłoty lub są częścią aranżacji. W zależnie od odmiany poszczególne rośliny należy sadzić w odpowiedniej odległości od siebie. Tuja Brabant mocno się zagęszcza i szybko rośnie, osiągając wysokość 2,5–4 m. To odmiana jest łatwa w uprawie i pielęgnacji, dobrze znosi mrozy i suszę, utrzymuje się nawet na glebach słabych. Jak gęsto sadzić tego iglaka na żywopłot? Tutaj powinniśmy postawić na rozstaw sadzonek co 60–70 cm. Pozwoli to na ładne rozrastanie się roślin i stworzenie gęstej zielonej ściany.

Tuja odmiany Szmaragd natomiast tworzy bardzo atrakcyjne żywopłoty, ale również sprawdzi się jako soliter. Rośnie nieco wolniej niż Brabant. Jest łatwy w uprawie, wystarczy rząd sadzonek umieścić co 50-60 cm, aby rośliny dobrze się adaptowały i zdrowo rosły.

Jak sadzić tuje Szmaragdy i Brabant?

Zarówno tuja Smaragd, jak i Brabant wymaga stanowiska, które będzie słoneczne, ewentualnie półcieniste. Ponadto powinno być oddalone od bardzo ruchliwych ulic, ponieważ są one podatne na zanieczyszczenia powietrza oraz zasolenie gleby. Te odmiany tworzą płytki system korzeniowy, dlatego idealnym podłożem dla nich będzie wilgotna gleba, która dodatkowo będzie miała delikatnie kwaśny odczyn. Jeśli przed sadzeniem zauważysz, że gleba w wybranym miejscu, jest lekka i bardzo szybko wysycha, możemy ją użyźnić kompostem, obornikiem lub gotowym podłożem do iglaków. 

Zarówno tuje Brabant i Szmaragd umieszczamy w wykopach o średnicy 50 cm. Powinny być one głębokie na co najmniej 30 cm i wypełnione dobrze nawodnioną mieszaniną kompostu, torfu, obornika i gliny, co przyczyni się do odpowiedniej kwasowości i żyzności podłoża.

Jak sadzić tuje w donicach? Nie każda odmiana jest odpowiednia

Uprawa tui w doniczce na tarasie wymaga odpowiedniego wyboru odmiany tui, aby w przyszłości nie mieć problemu z jej utrzymaniem w takich warunkach. Do nasadzeń balkonowych i tarasowych zdecydowanie nie nadają się odmiany Szmaragd, czy Brabant. Do donic powinniśmy wybierać raczej niewielkie krzewy o powolnym wzroście takie jak np. tuja Danica, Golden Globe, Teddy, Tiny Tim czy Amber Glow. Są to odmiany karłowe, które nie będą sprawiały problemu swoimi rozmiarami w kolejnych latach. Gdy wybierzemy już odpowiednią dla nas odmianę i kupimy, to powinniśmy postępować kro po  kroku:

  1. Po przewiezieniu jej do domu ustawmy ja na 2-3 dni na balkonie, w miejscu, w którym będzie stała docelowo. W ten sposób przyzwyczai się do nowych warunków.
  2. Dzień przed wysadzeniem również obficie ją podlejmy.
  3. Przygotowany na nie pojemnik powinien mieć co najmniej 50-60 cm wysokości oraz 40 cm szerokości, a w dnie powinny znajdować się otwory, umożliwiające odpływ nadmiaru wody z podlewania. 
  4. Na dnie usypujemy 5 cm warstwę drenażową z grubego żwiru lub keramzytu. Tak przygotowaną skrzynkę lub donicę wypełniamy podłożem, które powinno być skomponowane odpowiednio do wymagań tui. Jego odczyn musi być lekko kwaśny (pH 5,5-6,5).
  5. Następnie delikatnie wyciągamy bryłę korzeniową z doniczki i nie rozkruszając jej, umieszczamy w ziemi.
  6. Z góry przysypujemy bryłę korzeniową warstwą podłoża i delikatnie uklepujemy.
  7. Po posadzeniu obficie podlewamy tuję, starając się nie moczyć pędów.
  8. Na końcu możemy wyłożyć na wierzchu warstwę kory sosnowej jako ściółkę.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: