Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Wiosna to najlepszy czas na prace w ogrodzie. Z wielkim rozmachem sadzone są wszelkie sadzonki warzyw czy ziół. Jaki jednak jest odpowiedni czas na zasadzenie czosnku. Wyjaśnimy dziś kiedy i w jaki sposób należy to zrobić.
Odmian czosnku jest wiele i nie każda nadaje się do wysadzenia wiosną. Większość z nich sadzimy jesienią w październiku lub początkiem listopada. Warto wiedzieć, że na plantacjach wiosną sadzi się niemal wyłącznie czosnek Jankiel i Jarus. Optymalnym terminem jest koniec marca lub początek kwietnia. Jeżeli nie zdążyłeś zrobić tego w wyznaczonym czasie, nie panikuj, nadal możesz go zasadzić. Plony będą jednak mniej obfite, ponieważ sadzonka może nie wykształcić odpowiedniego systemu korzeniowego.
Do naszej uprawy czosnku wybierajmy w ogrodzie miejsce słoneczne o żyznej, próchnicznej, wilgotnej, przepuszczalnej ziemi. Nie zapominajmy również o tym, że gleba pod uprawę czosnku powinna być wiosną odpowiednio zorana i bronowana. A dodatkowo musimy wykonać nawożenie organiczne, które uzupełni nasze podłoże w niezbędne minerały.
Warto też wiedzieć, że czosnek znany jest z pozytywnego wpływu na inne rośliny ogrodowe. Zawiera on fitoncydy odstraszające szkodniki oraz hamujące rozwój chorobotwórczych grzybów i bakterii. Sąsiedztwo nagietka lekarskiego i cykorii podróżnika ochronią go przed śmietką cebulanką. Nasturcja zaś ochroni roślinę przed nicieniami i pchełkami. Cząber i rumianek natomiast wpływają pozytywnie na ogólny rozwój czosnku oraz wzmacniają jego smak. Sadzony obok krwawnik przyciąga natomiast owady zapylające do ogrodu, oraz wspomoże wzrost. Dobrzy sąsiedzi dla czosnku to: ogórki, pomidory, sałata, skorzonera, marchew, burak ćwikłowy, bazylia, tulipan, lilia, malina, truskawka oraz drzewa i krzewy owocowe. Złym sąsiadem dla czosnku są rośliny kapustne, groch i fasola.
Do dalszej uprawy przeznaczamy wyłącznie główki czosnku zdrowe, twarde i nieuszkodzone mechanicznie, bez śladów gnicia i żerowania szkodników czy porażenia chorobami. Sadzenie tej rośliny jest dosyć proste, właściwie składa się jedynie z trzech najważniejszych kroków:
Ważne jest to, by pomiędzy rzędami pozostawić około 27-30 cm odstępu. Warto też wspomnieć o tym, by dociskać ziemię wokół cebulek.
Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina