Kiedy i jak sadzić czosnek? Pamiętaj o tych banalnych zasadach, a jego główki będą duże i zdrowe

Wiele osób zastanawia się nad tym, kiedy i jak sadzić czosnek. Okazuje się, że czasu na to jest niewiele. Podpowiadamy, w jaki sposób przygotować się do uprawy, aby rośliny wydały najlepsze plony.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wiosna to najlepszy czas na prace w ogrodzie. Z wielkim rozmachem sadzone są wszelkie sadzonki warzyw czy ziół. Jaki jednak jest odpowiedni czas na zasadzenie czosnku. Wyjaśnimy dziś kiedy i w jaki sposób należy to zrobić.

Zobacz wideo Te produkty kroisz codziennie. Dzięki naszym trikom ułatwisz sobie życie

Kiedy najlepiej sadzić czosnek? Wszystko zależy od odmiany

Odmian czosnku jest wiele i nie każda nadaje się do wysadzenia wiosną. Większość z nich sadzimy jesienią w październiku lub początkiem listopada. Warto wiedzieć, że na plantacjach wiosną sadzi się niemal wyłącznie czosnek Jankiel i Jarus. Optymalnym terminem jest koniec marca lub początek kwietnia. Jeżeli nie zdążyłeś zrobić tego w wyznaczonym czasie, nie panikuj, nadal możesz go zasadzić. Plony będą jednak mniej obfite, ponieważ sadzonka może nie wykształcić odpowiedniego systemu korzeniowego.

Gdzie najlepiej sadzić czosnek?  Ważna jest nie tylko gleba, ale również sąsiedztwo innych warzyw

Do naszej uprawy czosnku wybierajmy w ogrodzie miejsce słoneczne o żyznej, próchnicznej, wilgotnej, przepuszczalnej ziemi. Nie zapominajmy również o tym, że gleba pod uprawę czosnku powinna być wiosną odpowiednio zorana i bronowana. A dodatkowo musimy wykonać nawożenie organiczne, które uzupełni nasze podłoże w niezbędne minerały.

Warto też wiedzieć, że czosnek znany jest z pozytywnego wpływu na inne rośliny ogrodowe. Zawiera on fitoncydy odstraszające szkodniki oraz hamujące rozwój chorobotwórczych grzybów i bakterii. Sąsiedztwo nagietka lekarskiego i cykorii podróżnika ochronią go przed śmietką cebulanką. Nasturcja zaś ochroni roślinę przed nicieniami i pchełkami. Cząber i rumianek natomiast wpływają pozytywnie na ogólny rozwój czosnku oraz wzmacniają jego smak. Sadzony obok krwawnik przyciąga natomiast owady zapylające do ogrodu, oraz wspomoże wzrost. Dobrzy sąsiedzi dla czosnku to: ogórki, pomidory, sałata, skorzonera, marchew, burak ćwikłowy, bazylia, tulipan, lilia, malina, truskawka oraz drzewa i krzewy owocowe. Złym sąsiadem dla czosnku są rośliny kapustne, groch i fasola.

Jak sądzić czosnek? To proste

Do dalszej uprawy przeznaczamy wyłącznie główki czosnku zdrowe, twarde i nieuszkodzone mechanicznie, bez śladów gnicia i żerowania szkodników czy porażenia chorobami. Sadzenie tej rośliny jest dosyć proste, właściwie składa się jedynie z trzech najważniejszych kroków:

  1. Podziel główkę czosnku na ząbki, przy czym każdy z nich musi mieć fragment piętki.
  2. Posadź tylko duże ząbki w rzędach z przerwami co 5-10 cm.
  3. Ząbki włóż do gleby na głębokość ok. pięciu centymetrów.

Ważne jest to, by pomiędzy rzędami pozostawić około 27-30 cm odstępu. Warto też wspomnieć o tym, by dociskać ziemię wokół cebulek.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: