Skuteczny sposób na nornice. Jest banalny i przyjazny środowisku. Dzięki niemu uratujesz swoje rośliny

Nornice to małe i niepozorne stworzenia. Mimo to potrafią wyrządzić duże szkody w ogrodach czy sadach. Ryjąc swoje norki, uszkadzają rośliny, co przynosi straty i niszczy kompozycje. Znamy na nie skuteczny sposób, dzięki któremu ssak ten szybko wyniesie się z twojej posesji.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Nornice to drobne gryzonie, wyrządzające duże szkody w naszych ogrodach. Wyjadają one nasiona, owoce, uszkadzają korzenie roślin i cebulki kwiatów, a także obgryzają korę młodych drzew w sadzie. Zazwyczaj żadna domowa metoda na nornice stosowania w odosobnieniu, nie będzie w pełni skuteczna. Jeśli jednak zastosujemy kilka sposobów w tym samym czasie, możemy tak bardzo utrudnić życie nornicom, że na dobre wyniosą się z naszego ogrodu. Oto kilka które mogą pomóc z tym problemem.

Zobacz wideo Muszki owocówki - skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Domowy sposób na nornice: w ten sposób wypędzisz je z ogrodu

Jedną z ciekawszych metod i mało znaną na pozbycie się nornic okazuje się cynamon. Nikogo nie powinno to dziwić, ponieważ wiele szkodników nie lubi tego zapachu. Aby wprowadzić go w życie, należy znaleźć norkę nornicy i wsypać do niej trochę cynamonu. Dodatkowo można także jej tunele zasypywać i zalewać wodą.

Co ważne należy koncentrować się wyłącznie na wypłoszeniu ich z ogrodu. Choć nornice są szkodliwe w ogrodach, nie powinniśmy ich zabijać, gdyż pełnią bardzo ważną rolę w przyrodzie.

Jakiego zapachu nie lubią nornice?

Aby zniechęcić nornice do przebywania w naszym ogrodzie, warto zasadzić w nim rośliny, za którymi zwierzęta te nie przepadają. Zaliczają się do nich głównie gatunki wydzielające intensywny aromat, którego te małe ssaki bardzo nie lubią. Są to np.:

  • mięta,
  • czosnek,
  • czosnek niedźwiedzi,
  • nostrzyk,
  • korona cesarska (szachownica cesarska),
  • czarna porzeczka,
  • wilczomlecz.

Jak pozbyć się nornic z ogródka? Wykorzystaj naturalnych wrogów

Jeżeli masz problem z nornicami w ogrodzie, nie stosuj zbyt grubej warstwy ściółki na rabatach i grządkach, ponieważ jest to dla nich wręcz zaproszenie. Ten sposób na nornice będzie szczególnie skuteczny, gdy mamy w ogrodzie ziemię bardzo ciężką, gliniastą. Nornica w takiej sytuacji nie daje rady kopać korytarzy w tak zwięzłej ziemi i drąży je tuż pod ściółką. Jej brak będzie dla nornic dużym utrudnieniem. Dodatkowo kiedy jej zabraknie, warto zaprosić do ogrodu naturalnych wrogów tych małych ssaków, czyli ptaki. Możemy zrobić to, np. wbijając kilka długich drągów w ziemię, które będą stanowić dla nich punkt obserwacyjny, a nornica stanie się łatwym łupem.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: