Czarne robaki w domu - jak się ich pozbyć? Ten uciążliwy problem rozwiążesz za jedyne 4 zł

Pojawiające się czarne robaki w domu to dość uciążliwy problem dla jego mieszkańców. Zwłaszcza gdy nie potrafimy zidentyfikować tego insekta. Dziś przedstawimy ich rodzaje i sprawdzone sposoby na ich pozbycie się.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Niestety gdy w naszym domu pojawi się mały czarny robak, możemy mieć problem z jego identyfikacją. Wszystko dlatego, że istnieje kilka rodzajów insektów mało różniących się od siebie które lubią zagnieżdżać się w naszych domach. Dziś przedstawimy te najczęściej występujące i sposoby jak się ich skutecznie pozbyć.

Zobacz wideo Mrówki? Rybiki? Karaluchy? Jeśli masz je w domu - pozbądź się jak najszybciej. Doradzimy jak

Czarny robak w domu: pluskwa domowa

Pluskwa to pasożyt, który żywi się krwią człowieka. Zwykle nie wiadomo, skąd się wziął w naszym domu, jednak gdy się pojawi, jest bardzo uciążliwy, a zwalczanie go nie jest proste. Dorosłe pluskwy są czerwono-brązowymi, owalnymi, bezskrzydłymi owadami, o długości około 5-7 mm. Dorosłe osobniki, które dłużej się nie odżywiały, są koloru bladożółto-brązowego, ale po pełnym pobraniu krwi, przybierają ciemniejszą, mahoniowo-brązową barwę.

Przy tych owadach warto zasięgnąć pomocy specjalisty, ponieważ bardzo ciężko się ich pozbyć. Gdy jednak mamy miejsca w domu, w których nie możemy użyć specjalnej chemii, z pomocą może przyjść nam para wodna. Wysoka temperatura likwiduje ich jaja i larwy. Wykorzystajmy myjkę parową lub inaczej parownicę czy steamer. Wszelkie materiały tj. pościel, dywaniki, zasłony należy wyprać w najwyższej temperaturze. Wysoka temperatura pozwala też dezynfekować i oczyścić powierzchnię zabrudzoną odchodami i wydalinami pluskiew.

Czarne robaki w łazienkach, czyli rybki cukrowy. Jak wygląda i w jaki sposób się go pozbyć?

Aby dobrać odpowiednie środki zaradcze, warto przede wszystkim sprawdzić, czy w łazienkę zasiedlił się na pewno rybik cukrowy. To często czarne robaki w łazienkach, odznaczające się srebrnym połyskiem, lecz napotkać można także jaśniejsze okazy. Kolejną cechą charakterystyczną rybika są długie czułki oraz odwłok zakończony trzema szczecinami. Rybik cukrowy osiąga długość od 7 mm do 10 mm. Jak się ich pozbyć? Oto najskuteczniejsze domowe metody:

  • ograniczenie wilgotności w łazience
  • zlikwiduj szczeliny: robaki łazienkowe uwielbiają wszelkie szczeliny, w których mogą przetrwać dzień
  • zwab je do pułapki: w tym celu należy zaopatrzyć się w dowolne naczynie, cukier oraz chropowatą taśmę. Rybik cukrowy wepnie się po ściankach pułapki. Natomiast w środku powierzchnia musi pozostać gładka, aby nie wydostały się na zewnątrz. Tak oklejone naczynie wystarczy napełnić cukrem i pozostawić w łazience na noc.

Czarne robaki z czułkami: prusaki lubią brud

Prusaki mają ciało w czerwono-brązowym kolorze, o długości około 1 centymetra. Uwagę przykuwają charakterystyczne, długie czułki i trzy pary odnóży, które są pokryte cieniutkimi kolcami. Nogi tych owadów natomiast są zakończone specjalnymi haczykami. Owady te najczęściej zalęgają się tam, gdzie nie do końca utrzymywana jest czystość. Zapach gnijących śmieci, okruszki z jedzenia na blacie kuchennym, zbyt rzadkie mycie podłóg i szafek to może ściągnąć prusaki do mieszkania. Jak się ich pozbyć gdy się pojawią? Najlepszym domowym sposobem jest zlokalizowanie miejsca, z którego wychodzą, następnie użyj substancji odstraszających je:

  • roztwór z amoniaku – możesz umyć nim podłogę, krawędzie szafek i rury,
  • proszek do pieczenia wymieszany z cukrem pudrem – rozsyp na kartce i połóż w różnych miejscach kuchni, a odstraszysz insekty,
  • suszone kwiaty złocienia dalmatyńskiego – rozsyp na noc w miejscach, gdzie pojawiają się prusaki,
  • liście laurowe – pokrusz i rozsyp na podłodze i blacie w kuchni.

Małe czarne robaki w domu: te skaczące insekty mogą być pchłami

Jeżeli zauważyłeś w domu małe czarne robaczki, które dodatkowo skaczą, to mogą być pchły. Największy problem z nimi przytrafia się miłośnikom zwierząt. Jak wyglądają? Osiąga on do 3,5 mm długości ciała, jest brunatno ubarwiona, wywołuje świąd skóry. Posiada ciało spłaszczone bocznie i mocny, chitynowy pancerz. Wielkość pchły to około 2-3 milimetra więc można ją zobaczyć gołym okiem.

Jak się jej pozbyć? Intensywna woń olejków eterycznych, takich jak mięta czy eukaliptus pomoże w walce z pasożytami, ponieważ pchły nie znoszą mocnych i aromatycznych zapachów. Odpal kominek oraz dodaj kilka kropli olejków do szamponu dla psa.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: