Będzie druga waloryzacja emerytur 2022? Jest projekt ustawy. Seniorzy zyskaliby nawet 300 zł miesięcznie

Druga waloryzacja emerytur 2022 "to nie jest kolejna premiera dla prezesa, ale kwestia podstawowej ludzkiej godności". Tak określiła ją posłanka Magdalena Biejat. Lewica złożyła bowiem projekt ustawy "Bezpieczny Senior", która ma ochronić najstarszych obywateli przed szalejącą drożyzną. Renciści i emeryci mogliby zyskać nawet do 300 zł miesięcznie, jednak nie jest to jedyne założenie programu.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czarzasty: Lewica chce pieniędzy i praworządności

Lewica przedstawiła rozwiązania, które mają ochronić seniorów przed rosnącą inflacją, a tym samym coraz wyższymi kosztami życia. Złożony został w związku z tym pod koniec kwietnia projekt ustawy "Bezpieczny Senior". Jak podkreśliła bowiem posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:

Bieda zagląda w oczy polskim emerytom, którzy bardzo często muszą wybierać czy zapłacić czynsz, czy rachunki za gaz, czy może leki na receptę. Tak być nie powinno.

Druga waloryzacja emerytur 2022. Ile mogliby zyskać na niej seniorzy?

Jednym z jej założeń ustawy "Bezpieczny Senior" jest druga waloryzacja świadczeń, która miałaby wynosić 12% i nastąpić już 1 września 2022 roku. Co oznaczałoby to dla seniorów w praktyce? Wyższe emerytury i renty nawet do 300 zł, jak podkreśla Dziemianowicz-Bąk"

W przypadku średniej emerytury będzie to oznaczać około 300 zł podwyżki, a najniższe świadczenie wzrosłoby o około 180 zł.

Wanda Nowicka zapowiedziała, że 23 maja w Sejmie mają się odbyć konsultacje społeczne, aby poznać opinie i oczekiwania seniorów. 

Emerytura po mężu na nowych zasadach. Jak miałaby wyglądać według Lewicy?

Zgodnie z obecnymi przepisami po śmierci małżonka, wdowa lub wdowiec może pozostać przy swoim świadczeniu bądź przejąć je po zmarłym w niepełnej wysokości. Lewica proponuje w tym zakresie zmiany. Chce wprowadzić model, który funkcjonuje m.in. w Niemczech czy Włoszech, a mianowicie dać możliwość zachowania własnego świadczenia, powiększonego o 25% świadczenia zmarłego małżonka lub przejęcie świadczenia zmarłego współmałżonka, powiększonego o 25% własnego świadczenia.

Leki za 5 zł. Trzeci filar programu "Bezpieczny Senior"

Na ten moment leki są refundowane przez państwo w wysokości 74%. Zgodnie z propozycjami Lewicy leki na receptę miałyby być bezpłatne lub kosztować maksymalnie 5,88 zł. Jak zaznaczył radny Krzysztof Makowski, szef Klubu Lewicy w Radzie Miejskiej w Łodzi:

Zapewnienie tanich leków jest konieczne do zachowania ciągłości leczenia i pozwoli uniknąć sytuacji, w której senior zmuszony jest wybierać, czy wykupić leki, czy opłacić rachunki.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: