Jak wyciągnąć kleszcza ze skóry bezpiecznie i skutecznie? Ta metoda nie wymaga specjalnych narzędzi

Najważniejsze to nie wpadać w panikę. Borelioza jest najczęstszą chorobą przenoszoną przez kleszcze. Aby zachować bezpieczeństwo, należy jak najszybciej usunąć kleszcza. Ryzyko zakażenia wzrasta po 24-48 godzinach od przyczepienia się kleszcza do skóry. Jak zrobić to w bezpieczny i właściwy sposób?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jeśli znajdziesz kleszcza przyczepionego do skóry, po prostu usuń go jak najszybciej. Jak zrobić to prawidłowo?

Zobacz wideo Jak usunąć kleszcza?

Jak wyciągnąć kleszcza? Usuwanie we właściwy sposób

Aby bezpiecznie usunąć kleszcza, potrzebujesz jedynie spiczastej pęsety i dobrego oka. Zanim przystąpisz do działania, musisz się zaopatrzyć w: spiczastą pincetę, alkohol do nacierania. Spiczasta pęseta nie jest typową domową pęsetą, której używasz do skubania brwi. Należy używać spiczastych końcówek, a nie kwadratowych. Kleszcze mogą być tak małe jak ziarenka maku. Jeśli użyjesz zwykłej pęsety, możesz je rozerwać. Gdy masz już wszystkie potrzebne narzędzia, oto co należy zrobić:

  1. Oczyść miejsce ukąszenia kleszcza alkoholem.
  2. Przyłóż pęsetę do skóry tak, aby chwycić ją jak najbliżej głowy kleszcza.
  3. Pociągnij powoli i mocno. Nie szarp ani nie wykręcaj. Wystarczy równomierny nacisk prosto do góry.
  4. Ponownie oczyść miejsce ukąszenia oraz ręce alkoholem lub wodą z mydłem.
  5. Jeśli podczas wyciągania kleszcza odłamie się część główki, to nic nie szkodzi. Możesz spróbować usunąć go pęsetą. Jeśli nie potrafisz tego zrobić, nie stanowi to problemu. Skóra się zagoi.

Co zrobić z wyciągniętym kleszczem? Masz dwie możliwości

Zbadać go lub pozbyć się go. Wyślij kleszcza do badania. Pomocne może być przebadanie kleszcza, dzięki czemu będziesz wiedział, czy przenosił jakieś choroby, którymi mógł zarazić. W tym celu należy umieścić go w szczelnie zamkniętym pojemniku wraz ze źdźbłem trawy, aby utrzymać go przy życiu. Następnie zabierz go do badania.

Kiedy należy skontaktować się z lekarzem? Nie lekceważ objawów

Skontaktuj się z lekarzem, jeśli masz jakiekolwiek objawy boreliozy lub innych chorób przenoszonych przez kleszcze, takie jak: dreszcze, gorączka, ból głowy, bóle mięśni czy wysypka. Pamiętaj, aby powiedzieć lekarzowi, że zostałeś ukąszony przez kleszcza, jak dawno temu to się stało i gdzie mogło dojść do ukąszenia.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: