Jakie kwiaty na komunijny stół wybrać w tym sezonie? Kwiatowe dekoracje

Kwiaty to piękna ozdoba uroczystego stołu. Efektowne kompozycje towarzyszą nam w wielu ważnych momentach w życiu, również podczas uroczystego obiadu po Pierwszej Komunii Świętej. Odpowiednio dobrane kwiaty na stół komunijny będą stanowić nie tylko ozdobę, ale też podkreślą wagę wyjątkowego dnia. Jakie kwiaty na komunijny stół wybrać? Sprawdzamy.

Jakie dekoracje wybrać? Kwiaty na stół komunijny

Uroczystość przyjęcia Sakramentu Komunii Świętej odbywa się w idealnym momencie roku, jeśli chodzi o możliwości florystyczne. Maj to bowiem świetny okres, w którym kwitnie wiele kwiatów. Dzięki temu możemy dobrać odpowiednie świeże kwiaty, które będą pasowały do okoliczności, a także do indywidualnych gustów i oczekiwań.

Jakie kwiaty wybrać na stół komunijny? Oczywiście najlepiej świeże i sezonowe. Do sezonowych, majowych roślin należą: konwalia, rumianek, stokrotka, tulipan, bez, goździki, a także margerytka, frezja, róża, eustoma. Wszystkie te kwiaty kwitną w białym kolorze. Podkreślają one rangę wydarzenia, jakim jest Komunia Święta, kojarzą się również z niewinnością, skromnością oraz szacunkiem. Lepiej zrezygnować z lilii, ponieważ symbolicznie związana jest ze śmiercią i często kojarzona jest z kwiatami na pogrzeb.

Sezonowe kwiaty mają w sobie bardzo wiele uroku. Ich siła i magia tkwią w prostocie. Jeśli chodzi o kolorystykę, jako pierwsza na myśl przychodzi biel. Idealnie pasuje do okazji, a przy tym do wyboru mamy wiele kwiatów w tym kolorze. Pamiętajmy, że kwiaty na stół komunijny nie muszą jednak być białe. To czas wiosny, dlatego wśród dekoracji może znaleźć się miejsce na kolorowe akcenty, na przykład na niezapominajki, które symbolizują pamięć oraz fiołki oznaczające skromność. Do bukietów komunijnych można także wykorzystać róż oraz różne odcienie pasteli. Będzie to ciekawa alternatywa dla tradycyjnej bieli.

Zobacz wideo Zobacz też:

Jak zaaranżować kwiatowe dekoracje na komunijny stół?

Możliwości kompozycyjnych jest bardzo wiele. Najbardziej oczywistym i estetycznym z nich są bukiety. Możemy je wykonać sami albo zlecić je profesjonalnemu floryście. Mogą powstać z jednego rodzaju kwiatów lub kilku różnych, zestawionych ze sobą opcji.

Bardzo ładnie będą prezentować się także pojedyncze gałązki roślin lub kwiatów (na przykład eustomy, eukaliptusa lub gipsówki) wstawione do wazonu. Bukiety mają zdobić, a nie zdominować komunijny stół. Dlatego też kwiaty nie mogą być za wysokie, a cała kompozycja nie powinna być przytłaczająco duża. W przeciwnym razie kwiaty będą przeszkadzały w swobodnej rozmowie. Dobrze również, aby wybrane gatunki nie przytłaczały zapachem. Osoby wrażliwe mogą wówczas poczuć się niekomfortowo. Warto więc zadbać o to, aby kwiaty pod każdym względem pasowały do tej wyjątkowej okazji. Jeśli chodzi o kwiatową dekorację stołu komunijnego najlepiej postawić na prostotę, naturalność, a przede wszystkim sezonowość. Co prawda, dostępność różnych, czasem nawet bardzo egzotycznych, gatunków może kusić. W praktyce jednak taki wybór może wywołać efekt nadmiaru i przepychu.

Zobacz też: Kwiaty na imieniny - jakie wybrać, ile powinno być w bukiecie

Więcej o: