Domowe sposoby na pluskwy. Jak wyglądają pluskwy i jak się ich pozbyć?

Pluskwa domowa to pasożyt, który żywi się krwią. O pojawieniu się pluskwy w domu może świadczyć widoczne na skórze człowieka ugryzienie pluskwy, które jest zaczerwienione i swędzi. Likwidacja tego szkodnika może okazać się niezwykle trudna. Jak wyglądają pluskwy, skąd się biorą i jak się ich pozbyć? Sprawdzamy domowe sposoby na pluskwy.

Nieproszeni goście. Jak wyglądają pluskwy?

Pluskwa domowa (Cimex lectularius) to mały owad, który żywi się wyłącznie krwią ludzi i zwierząt. Jak wyglądają pluskwy? Pasożyty te mają czerwonawo-brązowy kolor, są bezskrzydłe i niewielkie. Mogą przetrwać kilka miesięcy bez jedzenia i chować się za dnia w zgięciach materacy, tapicerce, szczelinach mebli, podłóg czy za tapetami. Dorosła pluskwa przypomina bardzo małą pestkę jabłka. Dojrzały osobnik mierzy ok. 5 mm. Jest owalny i płaski, co pozwala mu się kryć w najwęższych zakamarkach. Nie mają skrzydeł, ani zdolności skakania, a ich pancerz jest niezwykle twardy. Przed jedzeniem pasożyty są przezroczyste i trudne do zauważenia. Po posiłku ich odwłok rozdyma się i nabiera brunatnego koloru. 

Skąd się biorą pluskwy domowe?

Pluskwy najczęściej przebywają w szczelinach, szparach, gniazdkach elektrycznych, listwach przypodłogowych, a przede wszystkim w materacach. Żywią się krwią człowieka i najczęściej niepostrzeżenie przenoszone są właśnie przez ludzi. Pluskwa przenoszona jest wraz z człowiekiem i jest częstą "pamiątką" przywiezioną do domu po podróży. 

Największym mitem jest teza, że pluskwy biorą się z brudu. Utarło się przekonanie, że pluskwy pojawiają się wszędzie tam, gdzie brud i nieporządek. W pewnym sensie jest to prawda, gdyż łatwiej im się ukryć w takich miejscach, ale poza tym wcale nie są wybredne, jeśli chodzi o warunki mieszkaniowe i chętnie zalęgną się wszędzie tam, gdzie będą miały dostęp do jedzenia. Brud nie zwabia pluskiew, ale regularne sprzątanie i usuwanie niepotrzebnych przedmiotów pomoże je szybciej zauważyć i skuteczniej się ich pozbyć.

Zobacz wideo Wiedzieliście?

Zatem skąd się biorą pluskwy? Pluskwy mogą być bardzo łatwo przetransportowane w bagażu, odzieży, pościeli czy nawet w używanych meblach. Źródłem pluskiew mogą być: hotele (nawet 5-gwiazdkowe), schroniska, akademiki, biura oraz szpitale. Komunikacja miejska (tramwaje, autobusy), pociągi i inne środki transportu zbiorowego również mogą być miejscem zamieszkania tych owadów. Pasożyty te występować mogą również w kinie, teatrze czy muzeach. Gdy pluskwy znajdą się już w mieszkaniu, mogą przemieszczać się pomiędzy pokojami lub przedostać się do innego mieszkania poprzez niewielkie pęknięcia lub otwory w ścianach lub na sufitach bądź pod drzwiami.

Ugryzienie pluskwy domowej

Pluskwy unikają światła, dlatego w ciągu dnia żyją w ukryciu. W nocy wychodzą ze swych kryjówek i atakują domowników podczas snu, pobierając krew z naczyń włosowatych w bezbolesny sposób. Podczas karmienia wstrzykują niewielką ilość śliny w skórę żywiciela. Jeśli żywią się jedną konkretną osobą przez kilka tygodni, osoba ta może stać się bardziej wrażliwa na ich ślinę i zawarte w niej substancję. Pogryzienie przez pluskwy objawia się uciążliwym swędzeniem oraz ewentualnym zaczerwieniem. Miejsca po ukąszeniach mogą różnić się wyglądem, często przybierają formę wypukłych, zaczerwienionych obrzęków podobnych do zmian po ukąszeniu pcheł, chociaż pozbawione są czerwonego obszaru umiejscowionego centralnie.

Pluskwy domowe mają tendencję do gryzienia kilka razy obok siebie. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że pluskwa przerywa podczas posilania się, a następnie wraca około jednego centymetra obok poprzedniego ugryzienia. Ugryzienia mogą stać się widoczne po 14 dniach, ale często pojawiają się w ciągu kilku dni. Pluskwy domowe pasożytują na odsłoniętych częściach skóry; najczęściej ugryzienia znajdowane są na brzuchu, ale także na szyi, ramionach, barkach, plecach i klatce piersiowej, bardzo rzadko na nogach i stopach. Dorosły owad pobiera krew co kilka dni, ale w przypadku braku żywiciela może przeżyć kilka miesięcy, jeśli podda się hibernacji.

Domowe sposoby na pluskwy - jak pozbyć się tych owadów?

Aby pozbyć się pluskiew, należy dostrzec pierwsze oznaki inwazji pasożytniczej i zastosować przemyślane działania, obejmujące zapobieganie i zwalczanie. Po pierwsze, należy pamiętać, że domowe sposoby na pluskwy nie zawsze są skuteczne. Zaleca się kontakt ze specjalistą, ponieważ próby rozwiązywania problemu na własną rękę mogą doprowadzić do ekspansji pasożytów na terenie mieszkania. Pluskwy domowe mogą przenosić się z pokoju do pokoju w ubraniu, na obuwiu lub innych materiałowych elementach znajdujących się w domu.

Pluskwy w domu. Jak się ich pozbyć?

  • Skuteczne są pułapki na pluskwy domowe w postaci lepu, który jest pokryty silnym klejem, do którego mocno przywierają owady. W sytuacji obecności tego owada w domu, pułapki lepowe i lepy na pluskwy stanowią idealne uzupełnienie preparatów biobójczych, gdy chcemy zwalczyć te szkodniki. 
  • Nie zawsze trzeba pozbyć się pościeli, ubrań oraz innych materiałów, które mogą być zapluskwione. Należy wyprać pościel oraz inne zapluskwione materiały w temperaturze 60°C, a następnie zastosować gorące suszenie w suszarce, by zabić wszystkie formy rozwojowe pluskiew. Pranie w temperaturze 60°C zabija wszystkie stadia.
  • Aby zniszczyć pluskwy znajdujące się na drobnych przedmiotach, należy włożyć je do worka i wstawić do zamrażarki pracującej w temperaturze około -20°C na minimum 10 godzin.
  • Pluskwy można częściowo usunąć odkurzaczem. Należy odkurzać podłogę, pęknięcia i szczeliny w ścianach oraz w podłodze, połączenia ściany i podłogi, wzdłuż krawędzi dywanu, ramy łóżek, szwy materaca i całość jego podstawy, meble i inne potencjalne miejsca siedlisk. Odkurzanie pęknięć i szczelin przed zastosowaniem środka owadobójczego nie tylko usuwa owady, ale także brud, co pozwoli na lepsze wniknięcie środków chemicznych i przyczyni się do skuteczniejszego działania. Po zakończeniu odkurzania, zawartość odkurzacza musi być szczelnie zamknięta w plastikowej torbie i usunięta.
  • Skutecznym rozwiązaniem jest zwalczanie pluskiew przy pomocy gorącej pary, która pozwoli pozbyć się zarówno owadów jak i ich jaj. Do tego służą specjalne parownice. Myjka parowa to najlepszy sposób by pozbyć się pluskiew i ich jaj. Parownica pozwoli pozbyć się pasożytów dzięki wysokiej temperaturze pary wyrzucanej pod ciśnieniem. 

Najważniejsze jest znalezienie gniazda. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ gniazdo bywa trudno dostępne, a czasem nawet jest ich kilka. Pamiętaj, że nawet jeśli wybijemy każdego żywego osobnika, to i tak za 3 tygodnie możemy ponownie mieć problem z pluskwami, ponieważ tyle czasu potrzeba na inkubację ich jajeczek. Dlatego przynajmniej przez miesiąc po każdej batalii należy dokładnie sprawdzać miejsca, w których siedziały i w razie potrzeby podejmować dalsze próby ich usunięcia.

Zobacz też: Jak pozbyć się mrówek z domu? Domowe sposoby, które są skuteczne i nie trzeba na nie wydawać fortuny

Więcej o: