Pluskwa domowa (Cimex lectularius) to mały owad, który żywi się wyłącznie krwią ludzi i zwierząt. Jak wyglądają pluskwy? Pasożyty te mają czerwonawo-brązowy kolor, są bezskrzydłe i niewielkie. Mogą przetrwać kilka miesięcy bez jedzenia i chować się za dnia w zgięciach materacy, tapicerce, szczelinach mebli, podłóg czy za tapetami. Dorosła pluskwa przypomina bardzo małą pestkę jabłka. Dojrzały osobnik mierzy ok. 5 mm. Jest owalny i płaski, co pozwala mu się kryć w najwęższych zakamarkach. Nie mają skrzydeł, ani zdolności skakania, a ich pancerz jest niezwykle twardy. Przed jedzeniem pasożyty są przezroczyste i trudne do zauważenia. Po posiłku ich odwłok rozdyma się i nabiera brunatnego koloru.
Pluskwy najczęściej przebywają w szczelinach, szparach, gniazdkach elektrycznych, listwach przypodłogowych, a przede wszystkim w materacach. Żywią się krwią człowieka i najczęściej niepostrzeżenie przenoszone są właśnie przez ludzi. Pluskwa przenoszona jest wraz z człowiekiem i jest częstą "pamiątką" przywiezioną do domu po podróży.
Największym mitem jest teza, że pluskwy biorą się z brudu. Utarło się przekonanie, że pluskwy pojawiają się wszędzie tam, gdzie brud i nieporządek. W pewnym sensie jest to prawda, gdyż łatwiej im się ukryć w takich miejscach, ale poza tym wcale nie są wybredne, jeśli chodzi o warunki mieszkaniowe i chętnie zalęgną się wszędzie tam, gdzie będą miały dostęp do jedzenia. Brud nie zwabia pluskiew, ale regularne sprzątanie i usuwanie niepotrzebnych przedmiotów pomoże je szybciej zauważyć i skuteczniej się ich pozbyć.
Zatem skąd się biorą pluskwy? Pluskwy mogą być bardzo łatwo przetransportowane w bagażu, odzieży, pościeli czy nawet w używanych meblach. Źródłem pluskiew mogą być: hotele (nawet 5-gwiazdkowe), schroniska, akademiki, biura oraz szpitale. Komunikacja miejska (tramwaje, autobusy), pociągi i inne środki transportu zbiorowego również mogą być miejscem zamieszkania tych owadów. Pasożyty te występować mogą również w kinie, teatrze czy muzeach. Gdy pluskwy znajdą się już w mieszkaniu, mogą przemieszczać się pomiędzy pokojami lub przedostać się do innego mieszkania poprzez niewielkie pęknięcia lub otwory w ścianach lub na sufitach bądź pod drzwiami.
Pluskwy unikają światła, dlatego w ciągu dnia żyją w ukryciu. W nocy wychodzą ze swych kryjówek i atakują domowników podczas snu, pobierając krew z naczyń włosowatych w bezbolesny sposób. Podczas karmienia wstrzykują niewielką ilość śliny w skórę żywiciela. Jeśli żywią się jedną konkretną osobą przez kilka tygodni, osoba ta może stać się bardziej wrażliwa na ich ślinę i zawarte w niej substancję. Pogryzienie przez pluskwy objawia się uciążliwym swędzeniem oraz ewentualnym zaczerwieniem. Miejsca po ukąszeniach mogą różnić się wyglądem, często przybierają formę wypukłych, zaczerwienionych obrzęków podobnych do zmian po ukąszeniu pcheł, chociaż pozbawione są czerwonego obszaru umiejscowionego centralnie.
Pluskwy domowe mają tendencję do gryzienia kilka razy obok siebie. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że pluskwa przerywa podczas posilania się, a następnie wraca około jednego centymetra obok poprzedniego ugryzienia. Ugryzienia mogą stać się widoczne po 14 dniach, ale często pojawiają się w ciągu kilku dni. Pluskwy domowe pasożytują na odsłoniętych częściach skóry; najczęściej ugryzienia znajdowane są na brzuchu, ale także na szyi, ramionach, barkach, plecach i klatce piersiowej, bardzo rzadko na nogach i stopach. Dorosły owad pobiera krew co kilka dni, ale w przypadku braku żywiciela może przeżyć kilka miesięcy, jeśli podda się hibernacji.
Aby pozbyć się pluskiew, należy dostrzec pierwsze oznaki inwazji pasożytniczej i zastosować przemyślane działania, obejmujące zapobieganie i zwalczanie. Po pierwsze, należy pamiętać, że domowe sposoby na pluskwy nie zawsze są skuteczne. Zaleca się kontakt ze specjalistą, ponieważ próby rozwiązywania problemu na własną rękę mogą doprowadzić do ekspansji pasożytów na terenie mieszkania. Pluskwy domowe mogą przenosić się z pokoju do pokoju w ubraniu, na obuwiu lub innych materiałowych elementach znajdujących się w domu.
Pluskwy w domu. Jak się ich pozbyć?
Najważniejsze jest znalezienie gniazda. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ gniazdo bywa trudno dostępne, a czasem nawet jest ich kilka. Pamiętaj, że nawet jeśli wybijemy każdego żywego osobnika, to i tak za 3 tygodnie możemy ponownie mieć problem z pluskwami, ponieważ tyle czasu potrzeba na inkubację ich jajeczek. Dlatego przynajmniej przez miesiąc po każdej batalii należy dokładnie sprawdzać miejsca, w których siedziały i w razie potrzeby podejmować dalsze próby ich usunięcia.
Zobacz też: Jak pozbyć się mrówek z domu? Domowe sposoby, które są skuteczne i nie trzeba na nie wydawać fortuny