Jak usunąć wosk z ubrania? Cztery tanie i banalne triki. Skutecznie pozbędziesz się z nimi uciążliwych plam

Gdy na naszą ulubioną bluzkę lub spodnie skapnie wosk, nie musimy ubrania spisywać od razu na straty. Są sposoby, aby pozbyć się tego rodzaju plam szybko i skutecznie. Trzeba jednak przy tym pamiętać o kilku zasadach, aby nie zniszczyć materiału lub nie powiększyć zabrudzenia. Jak usunąć wosk z ubrania? Podpowiadamy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak szybko usunąć plamę z czerwonego wina?

Zanim rozpoczniemy usuwanie wosku, należy go przede wszystkim schłodzić. Można to zrobić poprzez włożenie materiału do zamrażarki lub polanie plamy strumieniem zimnej wody. Ciepły wosk jest bowiem płyny, a więc nie tylko będzie trudniej go zmyć, ale możemy też powiększyć w ten sposób plamę. Dopiero po wystygnięciu i stwardnieniu wosku, możemy przystąpić do usunięcia go jedną z poniższych metod. 

Jak usunąć wosk z ubrań? Te proste sposoby są niezawodne 

Zaschnięty wosk możemy usunąć poprzez jego wykruszenie. W tym celu najlepiej użyć plastikowego nożyka lub szpatułki i go zeskrobać. Ostre narzędzie poprzez tarcie mogłoby uszkodzić materiał lub wyciągnąć z ubrania nitki. 

Drugim sposobem na usunięcie wosku z ubrań jest wykorzystanie żelazka, ręcznika papierowego i papieru do pieczenia. Na desce do prasowania kładziemy kilka listków ręcznika papierowego. Następnie umieszczamy na nich zabrudzone ubranie i przykładamy bezpośrednio do plamy papier do pieczenia. Przykładamy żelazko ustawione na najniższą temperaturę i chwilę przytrzymujemy. 

Jak usunąć wosk z ubrania? Triki idealne do delikatnych tkanin

Powyższe sposoby nie sprawdzą się natomiast w przypadku ubrań z delikatnych materiałów. Wówczas warto wykorzystać: 

  • spirytus — nada się do tkanin jedwabnych oraz o grubym splocie. Do wosku należy przyłożyć wacik nasiąknięty spirytusem i lekko go pocierać,
  • woda utleniona — doskonała do ubrań bawełnianych. Wystarczy potrzeć materiał niewielką ilością roztworu wody utlenionej. 

Usunięcie wosku to dopiero pierwszy etap. Jak pozbyć się tłustych plam, które po nim zostaną?

Niestety po usunięciu wosku na ubraniu wciąż pozostaje nieestetyczna, tłusta plama. Zanim wrzucimy je zatem do prania, warto wcześniej zaprać plamę. Najlepszym środkiem do tego będzie szare mydło i ciepła woda. Można także namoczyć plamę, a przed praniem potrzeć materiał płynem do mycia naczyń. 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: