Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Ogórki uprawiane w gruncie nie są wymagającą rośliną. Jeśli zostaną zapewnione jej odpowiednie warunki glebowe, słońce i woda odwdzięczy się owocnymi zbiorami. Sprawa jest bardziej skomplikowana przy uprawie doniczkowej. Wyjaśnimy dziś, na co zwrócić uwagę.
To kiedy następuje odpowiedni termin siewu i sadzenia ogórków gruntowych uzależniony jest, od samego sposobu sadzenia. Wszystko dlatego, że jest to rośliny bardzo wrażliwe na mrozy, dlatego siew, który ma odbywać się do gruntu musi być przeprowadzony w okresie gdy minie ryzyko przymrozków. Gdy przygotowujemy nasiona na rozsadę do doniczek, siejemy je w drugiej połowie kwietnia, a do gruntu przenosimy je dopiero na przełomie maja i czerwca. Warzywa te można też siać bezpośrednio do ziemi mniej więcej od połowy maja do połowy czerwca.
Uprawę ogórków w doniczkach na balkonie również można rozpocząć od połowy maja do połowy czerwca. Jeśli zasiejesz nasiona wcześniej, aby mieć pewność, że nie przemarzną, do 15 maja trzymaj pojemniki w domu.
Ogórki lubią stanowiska ciepłe, dobrze nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Te wysadzane do gruntu możemy sadzić na dwa sposoby. W pierwszym wsiewając nasiona bezpośrednio do ziemi, w drugim sadząc je z rozsady do gruntu. Jak to wykonać prawidłowo? Oto instrukcja:
Jeżeli chcemy uprawiać ogórki na balkonie, nie musimy wybierać specjalnych odmian dlatego, że przy tym warzywie nadaje się każda z nich. Donice do ich uprawy powinny mieć pojemność minimum 10 litrów, a optymalnie nawet 20 litrów pamiętając, że przy takiej objętości umieszczamy tam tylko jedną zdrową sadzonkę. Samo wysadzenie nie różni się od tego gruntowego i również może być przeprowadzone w taki sam sposób. W tego typu uprawie jednak największym wyzwaniem jest podlewanie. Kwitnące i owocujące ogórki, rosnące dodatkowo w pełnym słońcu, błyskawicznie zużywają zapas wody w podłożu. To dlatego ogórki rosnące w doniczkach, zwłaszcza w upalne dni, mogą wymagać podlewania nawet kilka razy dziennie!
Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina