Kiedy i jak sadzić ogórki na balkonie i w gruncie? Dzięki tym metodom zbiory będą obfite

Ogórki to zaraz po pomidorach ulubione warzywa Polaków uprawiane samodzielnie w ogrodach czy donicach. Można zobaczyć ich uprawy zarówno na wiejskich polach jak i na miastowych balkonach. Jednak kiedy i jak sadzić ogórki, aby plony były jak największe? Dziś przedstawimy kilka ważnych zasad.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ogórki uprawiane w gruncie nie są wymagającą rośliną. Jeśli zostaną zapewnione jej odpowiednie warunki glebowe, słońce i woda odwdzięczy się owocnymi zbiorami. Sprawa jest bardziej skomplikowana przy uprawie doniczkowej. Wyjaśnimy dziś, na co zwrócić uwagę.

Zobacz wideo Nowy sposób na ogórki małosolne. Zrób je na sucho!

Kiedy sądzić ogórki gruntowe i te na balkonie?

To kiedy następuje odpowiedni termin siewu i sadzenia ogórków gruntowych uzależniony jest, od samego sposobu sadzenia. Wszystko dlatego, że jest to rośliny bardzo wrażliwe na mrozy, dlatego siew, który ma odbywać się do gruntu musi być przeprowadzony w okresie gdy minie ryzyko przymrozków. Gdy przygotowujemy nasiona na rozsadę do doniczek, siejemy je w drugiej połowie kwietnia, a do gruntu przenosimy je dopiero na przełomie maja i czerwca. Warzywa te można też siać bezpośrednio do ziemi mniej więcej od połowy maja do połowy czerwca.

Uprawę ogórków w doniczkach na balkonie również można rozpocząć od połowy maja do połowy czerwca. Jeśli zasiejesz nasiona wcześniej, aby mieć pewność, że nie przemarzną, do 15 maja trzymaj pojemniki w domu.

Jak sadzić ogórki z rozsady w gruncie? Wyjaśnimy także jak prawidłowo je siać, a także, w jakich odstępach sadzić ogórki

Ogórki lubią stanowiska ciepłe, dobrze nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Te wysadzane do gruntu możemy sadzić na dwa sposoby. W pierwszym wsiewając nasiona bezpośrednio do ziemi, w drugim sadząc je z rozsady do gruntu. Jak to wykonać prawidłowo? Oto instrukcja:

  1. Wysiew do ziemi – przygotowujemy do tego dołki ziemi o głębokości 1,5–2 cm. W jednym można umieszczać maksymalnie po 3 nasiona ogórków. Jeśli wszystkie nasionka zakiełkują, należy usunąć słabszą siewkę. Odstępy między dołkami powinny wynosić 10–15 cm a między rzędami ogórków 80–120 cm.
  2. Sadzenie z rozsady – w tej metodzie sieje się je do pojemników, by następnie od połowy maja przenieść je do gruntu. W drugiej połowie kwietnia do jednej donicy o średnicy 8–10 cm można wsiać 2–3 nasiona ogórków w dołkach o głębokości 1,5–2 cm. Zapewnijmy rozsadzie ogórków słoneczne miejsce i temperaturę minimum 22 stopni Celsjusza. Należy poddać je hartowaniu co najmniej 7–10 dni przed wsadzeniem do ziemi. Sadząc rozsadę do ziemi, trzeba delikatnie wyjąć ją z doniczki, aby nie naruszyć korzenia. Najlepiej posadzić sadzonkę razem z bryłą ziemi.

Jak sadzić ogórki gruntowe w doniczce?

Jeżeli chcemy uprawiać ogórki na balkonie, nie musimy wybierać specjalnych odmian dlatego, że przy tym warzywie nadaje się każda z nich. Donice do ich uprawy powinny mieć pojemność minimum 10 litrów, a optymalnie nawet 20 litrów pamiętając, że przy takiej objętości umieszczamy tam tylko jedną zdrową sadzonkę. Samo wysadzenie nie różni się od tego gruntowego i również może być przeprowadzone w taki sam sposób. W tego typu uprawie jednak największym wyzwaniem jest podlewanie. Kwitnące i owocujące ogórki, rosnące dodatkowo w pełnym słońcu, błyskawicznie zużywają zapas wody w podłożu. To dlatego ogórki rosnące w doniczkach, zwłaszcza w upalne dni, mogą wymagać podlewania nawet kilka razy dziennie!

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: