Jakie rośliny podlewać drożdżami? Nawóz na ich bazie to sekret bujnych i zdrowych kwiatów

Zamiast wydawać krocie na sklepowe nawozy i odżywki do kwiatów, można przygotować je w prosty sposób w domu. Wystarczą do tego jedynie drożdże. Ich działanie może przynieść zadziwiające efekty. Nie tylko bowiem wspomogą one wzrost kwiatów, ale też zminimalizują ryzyko występowania chorób. Jakie rośliny podlewać drożdżami? Podpowiadamy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Zadbaj o swoje rośliny, by żyły dłużej i pozostawały świeże

Niezależnie od tego czy jesteśmy początkującymi pasjonatami ogrodnictwa, czy możemy poszczycić się imponującymi plonami i roślinami, warto włączyć do codziennej pielęgnacji kwiatów odżywki oraz nawozy. Zamiast jednak sklepowych preparatów, zdecydowanie lepiej sprawdzą się domowe środki. Doskonałym działaniem wykazują się np. drożdże. Zdradzamy, jakie rośliny warto nimi podlewać i dlaczego. 

Drożdże do podlewania roślin. Jakie są zalety ich stosowania?

Nawóz z drożdży to dla roślin zastrzyk witaminy B, węglowodanów i żelaza. Ich stosowanie ma jednak także szereg innych zalet w tym m.in.: 

  • pobudzają wzrost roślin, 
  • wzmacniają system korzeniowy, 
  • ułatwiają pobieranie wody i składników mineralnych z gleby,
  • ograniczają występowanie drobnoustrojów, powodujących choroby.

Jak stosować drożdże w ogrodzie i w domu? Nawóz przygotujesz z dwóch składników 

Najszybszy do przygotowania jest nawóz drożdżowy niesfermentowany. Wystarczy bowiem rozpuścić 100 g świeżych droższy w 10 l ciepłej wody i pozostawić roztwór na godzinę. Po tym czasie jest gotowy do użycia bez konieczności rozcieńczania. Można go stosować przez cały sezon, ale nie częściej niż co 2 tygodnie. 

Drożdże świetnie sprawdzą się także jako roztwór do opryskiwania roślin. Wówczas należy do 100 g świeżych drożdży, dodać pół litra tłustego mleka i całość wymieszać w 10 l wody. Oprysk z drożdży można stosować profilaktycznie raz w tygodniu. 

Jakie rośliny podlewać drożdżami? W przypadku tych odmian przyniosą najlepsze rezultaty

Oprysk z drożdży to doskonała ochrona dla pomidorów, ogórków i truskawek przed szarą pleśnią oraz zarazą ziemniaczaną czy mączniakiem. Nawóz na ich bazie zapewni zdrowy i bujny wygląd takim roślinom jak: róża, hortensja, lawenda, bukszpan, tuja. W domu natomiast drożdże warto włączyć do pielęgnacji storczyków. 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina 

Więcej o: