Jak prać buty w pralce? Cztery wskazówki, które ochronią obuwie przed zniszczeniem

Jednym z najskuteczniejszych sposób na pozbycie się zabrudzeń z obuwia jest po prostu wrzucenie go do pralki. Wiele osób obawia się jednak, że taki zabieg doprowadzi do uszkodzenia lub deformacji butów. Niepotrzebnie. Zastosowanie się do kilku prostych zasad sprawi, że będą one wyglądać jak nowe bez konieczności szorowania. Dowiedz się jak prać buty w pralce, aby ich nie zniszczyć.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Nietypowe zastosowania skórki od banana. Wyczyścisz nią między innymi... skórzane buty!

Jest wiele sposobów na ręczne czyszczenie obuwia, jednak zazwyczaj są one dość pracochłonne. Korzystanie z nich jest nieuniknione w przypadku butów klejonych, skórzanych, zamszowych czy na obcasie. Sportowe obuwie lub takie, którego podeszwa została zszyta, bez problemu możemy natomiast wrzucić do pralki. Chcąc cieszyć się ich nienagannym wyglądem, należy jedynie pamiętać o kilku zasadach. 

Jak prać buty w pralce? O tych zasadach należy pamiętać

Przed wrzuceniem butów do pralki należy usunąć z nich zabrudzenia tj. piach czy zaschnięte błoto za pomocą szczotki, a także wyjąć z nich sznurowadła i wkładki. Piorąc buty w pralce, bezwzględnie trzeba również pamiętać o: 

  1. Owinięciu butów ręcznikiem, kocem lub włożeniu ich do specjalnego woreczka — unikniemy w ten sposób mechanicznych uszkodzeń, 
  2. Ustawieniu krótkiego i delikatnego programu — maksymalnie 30 stopni i 400 obrotów na minutę, 
  3. Używaniu wyłącznie niewielkiej ilości proszku do prania — nie dodajemy płynu do płukania ani zmiękczającego 
  4. Włożeniu sznurówek do zamykanego woreczka — sznurówki możemy wyprać w pralce, jednak pod warunkiem, że włożymy je do szczelnego woreczka na pranie, inaczej mogą one się poplątać wokół ruchomych części bębna. 

Jak wyczyścić wkładki do butów? Ten produkt znajduje się w każdej kuchni 

Podczas prania obuwia nie należy zapominać o odświeżeniu wkładek. Warto zrobić to jednak ręcznie. W tym celu przecieramy je delikatnie wilgotną szmatką lub miękką szczoteczką z dodatkiem szarego mydła. Następnie posypujemy je sodą oczyszczoną i zostawiamy na całą noc. Soda wchłonie pozostałą wilgoć, a jednocześnie zneutralizuje brzydkie zapachy.

Suszenie butów. Te błędy są popełniane najczęściej 

Suszenie obuwia jest równie ważnym elementem, jak ich pranie. Nieprawidłowo przeprowadzone może spowodować utratę pierwotnego kształtu lub powstanie odbarwień. Najlepszym sposobem jest wypchanie butów zwiniętymi, suchymi gazetami i zmienianie ich od czasu do czasu do momentu całkowitego wyschnięcia. Kategorycznie należy unikać natomiast wystawiania butów na słońce oraz stawiania ich w pobliżu kaloryfera

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: