Jak i kiedy sadzić truskawki w donicy i w gruncie? Dzięki temu trikowi zaowocują jeszcze w tym roku

Jeżeli zastanawiasz się jak i kiedy sadzić truskawki w doniczkach i w gruncie, mamy dla ciebie kilka cennych informacji. Dzięki tym metodom szybko doczekasz się dużej ilości soczystych owoców. Co ciekawe jest to możliwe jeszcze w tym sezonie.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Każdy z nas bardzo dobrze zna truskawki. Owoce te już niedługo wejdą w pełny sezon owocowania. Jeżeli chcielibyśmy cieszyć się ich uprawą we własnym ogródku czy na balkonie, to musimy wiedzieć, że ich uprawa nie jest skomplikowana. Dzięki tym kilku metodom będziesz mogła liczyć na bujne zbiory już w następnym sezonie.

Zobacz wideo Jak mrozić owoce? Jak usunąć plamę z truskawek? Jak pozbyć się pestek z czereśni? Rozwiązujemy letnie problemy

Kiedy sadzić truskawki w donicy i w gruncie?

Najlepszym czasem na posadzenie truskawek jest ten od wczesnej wiosny do jesieni niezależnie czy sadzimy ją w gruncie, czy w doniczce. Oczywiście wszystko zależy od tego, jaki typ sadzonek wybierzemy.

Frigo wykopywane są zimą, a dokładniej wtedy gdy rośliny przechodzą już w czas spoczynku. W następnym etapie w bezlistnej formie trafiają do chłodni. Dostępne są one w sprzedaży od wiosny do lata. Ten rodzaj sadzonki owocuje nawet po 7-8 tygodniach od posadzeni i to właśnie na nią powinniśmy postawić jeżeli chcemy uzyskać owoce jeszcze w tym roku.

Kiedy sadzić sadzonkę truskawki typu frigo, aby dała owoce jeszcze w tym sezonie?

Jeśli chcemy otrzymać zbiory truskawek jeszcze w tym roku, sadzonki frigo należy wysadzać do gruntu od połowy maja do początku lipca. Rośliny te zakwitają już po około 30 dniach, a po następnych 30 dniach wydają owoce. Jeśli jednak nie zależy nam na owocach w danym sezonie, możemy posadzić je pod koniec lipca lub później. Wtedy jednak należy obrywać wyrastające na krzaczkach kwiaty, gdyż rozwijające się z nich truskawki i tak nie zdążą dojrzeć przed zimą, a osłabione owocowaniem rośliny mogą nie przetrwać do następnej wiosny.

Jak sadzić truskawki w ogrodzie?

Aby zasadzić nasze truskawki w ogrodzie, w pierwszej kolejności powinniśmy przygotować ziemie w etapach:

 • wybrać miejsce dobrze nasłonecznione oraz osłonięte od wiatru
 • odchwaścić teren i przekopać
 • nawieźć za pomocą nawozów naturalnych, czyli kompostu lub obornika (najlepiej wykonać to w roku poprzednim)
 • sprawdzamy, czy w ziemi nie ma szkodników jeżeli są używamy odpowiednich pestycydów
 • Jeżeli ziemia jest sucha podlej ją najlepiej dzień przed wysadzaniem sadzonek

Jeżeli to wykonaliśmy, to po kilku dniach jak ziemia już osiądzie, możemy zacząć sadzić nasze truskawki w odpowiednich odstępach. Niezależnie od typu sadzonki rośliny umieszczamy w rzędach oddalonych od siebie o około 50 cm. Natomiast odległość pomiędzy sadzonkami w rzędzie powinna wynosić od 25 do 30 cm. Im jest ona większa, tym łatwiej później zbierać owoce. Ważne również, aby umieszczany w dołku korzeń był umieszczony na wprost, a nie był podwinięty. Zagięty korzeń wypycha roślinę do góry i prowadzi do przesuszania. Dodatkowo staraj się dbać o wilgotność gleby i nie dopuszczaj do przesuszenia się jej.

Jak sadzić truskawki w donicy? Dobrze sprawdzi się truskawka pnąca

Uprawa sadzonek w donicach czy skrzyniach nie jest zbyt skomplikowana, a jest dość wygodna dla osób nieposiadających ogrodu. Tak zasadzone rośliny możemy uprawiać nawet na balkonie. Jak to wykonać? Oto instrukcja:

 1. Bryłę korzeniową jak i podłoże w donicy należy solidnie nasączyć wodą, aby truskawka dobrze zniosła przesadzanie. Doniczkę trzymamy w zanurzeniu tak długo, aż przestaną pojawiać się bąbelki powietrza.
 2. Sadzonkę przenosimy z plastikowej doniczki, wprost do dołka w ziemi wypełniającej donicę. Pojemnik powinien mieć w dnie otwory, odprowadzające nadmiar wody. 
 3. Na dno sypiemy warstwę drenażową z keramzytu.
 4. Wkładając sadzonkę do dołka, pamiętajmy, aby korzeń był wyprostowany.
 5. Dosypujemy ziemię, mocno ją uciskamy i starannie wyrównujemy powierzchnię.
 6. Skrzynkę balkonową z truskawkami ustawiamy w miejscu nasłonecznionym, ale w samo południe warto je osłaniać przed palącymi promieniami słonecznymi.
 7. Dbamy o regularne nawadnianie.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: