Prosty i skuteczny sposób na ślimaki. Te rozwiązania sprawią, że będą trzymać się z dala od twojego ogrodu

Choć większość z nas rozumie, że ślimaki są częścią świata przyrody, to nie oznacza to, że chcemy dzielić z nimi przestrzeń. W końcu mogą być na tyle niszczycielskie, że mogą zaszkodzić trawnikowi i ogrodowi. Jak pozbyć się ślimaków?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Płyny na owady - naturalne sposoby na pozbycie się insektów

Jeśli masz problem ze ślimakami, pierwszym krokiem jest ustalenie, co jest jego przyczyną. Jak każdy szkodnik, ślimaki prawdopodobnie szukają dwóch rzeczy, gdy pojawiają się na posesji. Jest to pożywienie i schronienie. Ślimaki mają szorstki, przypominający tarnik język, którym skrobią po krawędziach liści roślin. W rezultacie na powierzchni rośliny powstają duże dziury i odpryski, które mogą uszkodzić lub nawet zabić rośliny.

Dlaczego lepiej pozbyć się ślimaków ze swojej posesji?

Oto kilka powodów, dla których warto pozbyć się ślimaków, gdy tylko się je zauważy:

 1. Jeśli masz na działce ogródek kwiatowy lub warzywny to będą one zjadać rośliny i zmniejszać plony. 
 2. Ślimaki są pasożytami i mogą zabijać ryby w ozdobnych oczkach wodnych i wodotryskach. 
 3. Ślimaki przenoszą choroby i pasożytnicze robaki, które mogą być niebezpieczne dla zwierząt domowych i ludzi.

Jak się pozbyć ślimaków z ogrodu? Sadzenie roślin odstraszających.

Niektóre rośliny są mniej atrakcyjne dla ślimaków niż inne. Rośliny te są piękne i mogą stanowić skuteczną barierę, aby utrzymać ślimaki z dala od ogrodu. Poniższe odmiany są na nie odporne:

 • Lawenda
 • Rozmaryn
 • Szałwia
 • Mak
 • Fuksja
 • Nasturcja

Sposób na ślimaki: metody na pozbycie się ich z posesji

Pozbycie się ślimaków może być trudne. W końcu ogród łączy w sobie wszystko to, co lubią najbardziej, czyli wilgoć, schronienie i źródła pożywienia. Na szczęście możliwe jest pozbycie się oślizgłych ślimaków w sposób naturalny i ekologiczny.

 1. Pułapki mogą być świetnym rozwiązaniem. Jeśli masz ślimaki na trawniku i wolisz nie stosować przynęty, pułapki są bezpieczną alternatywą. Można zastosować niedrogie domowej roboty (np. odwrócone połówki grejpfruta lub pomarańczy rozrzucone w ogrodzie). Działanie pułapek polega na wydzielaniu zapachu, który przyciąga ślimaki. Następnie zwabione możesz umieścić poza granicami twojej posesji.
 2. Bariery mogą być skuteczną metodą pozbycia się ślimaków bez ich zabijania. Miedź jest idealnym materiałem barierowym dla ślimaków, ponieważ metal wytwarza wstrząsy elektryczne, które utrudniają ślimakom poruszanie się. Wystarczy umieścić pasek miedzi wokół ogrodu lub w innym miejscu, z którego chcemy utrzymać ślimaki z dala.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: