Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Maliny to krzew należący do rodziny różowatych. Jeden krzew malinowy może wydać kilkaset owoców w ciągu jednego sezonu. Wszystkie maliny są samopłodne, więc do wytworzenia owoców wystarczy jeden krzak. Najlepiej zapylają je pszczoły, a owoce zaczynają wydawać rok po posadzeniu.
Najlepszym okresem do sadzenia malin jest jesień (od końca października do połowy listopada). Rośliny będą miały zapewniony lepszy start. Maliny najlepiej rosną na stanowisku słonecznym, ale w przeciwieństwie do wielu innych owoców z powodzeniem rosną także w miejscach częściowo zacienionych. Im więcej słońca, tym więcej owoców. Miejsce sadzenia wymaga bogatej i dobrze zdrenowanej gleby, dobrej cyrkulacji powietrza i osłonięcia od wiatru. Należy unikać miejsc podmokłych i wietrznych, ponieważ maliny nie lubią stać w wodzie ani całkowicie wyschnąć.
Przed posadzeniem malin namocz korzenie przez godzinę lub dwie. Wykop dołek, który jest wystarczająco duży, aby korzenie mogły się rozłożyć. Jeśli sadzisz kilka krzewów, najłatwiej jest wykopać rów. Bez względu na to, czy sadzisz rośliny z gołym korzeniem, czy doniczkowe, ich korona powinna znajdować się od 2 do 5 cm nad ziemią. Pędy powinny być rozstawione w odległości ok. 40-50 cm od siebie, a między rzędami powinno być 100 cm. Wypełnij glebę i ubij ją stopą. Po posadzeniu pędy należy przyciąć do wysokości 22 cm, aby pobudzić je do nowego wzrostu. W zależności od odmiany, którą sadzisz, może być konieczne wykonanie podpór podtrzymujących pędy.
Ściółkowanie jest ważne przez cały sezon, aby zachować wilgoć i zdusić chwasty. Należy utrzymywać grubą warstwę ściółki wokół roślin przez cały czas. Od wiosny do końca zbiorów systematycznie podlewaj rośliny. Regularne podlewanie jest lepsze niż rzadkie, głębokie moczenie. Należy dbać o porządek na krzewach malinowych, wykopując wszystkie "odrosty" lub pędy, które wyrastają daleko od rzędów. Jeśli nie zostaną wykopane, będą pobierać składniki odżywcze i w przyszłym roku będzie mniej owoców.
Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl,kobieta.gazeta.pl/ukraina.