Emerytura po mężu nie tylko dla wdowy. Te osoby mogą wnioskować o dożywotni zastrzyk gotówki

Emerytura po mężu jest wypłacana dożywotnio. Wnioskować o nią może wdowa, ale nie tylko. Jeśli warunki spełni inny członek rodziny, pieniądze mogą trafić również na jego konto. Niestety, wiele osób rezygnuje z pobierania tego świadczenia, ponieważ im się nie opłaca.

Emerytura po mężu, to inaczej renta rodzinna. Przysługuje osobie z grona bliskich zmarłego, lub zmarłej. Najczęściej to właśnie wdowy wnioskują o to świadczenie, stąd nazwa "emerytura po mężu". Jak o nią wnioskować i ile można otrzymać? Nie każdemu opłaca się ubiegać o to świadczenie.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

Emerytura po mężu nie tylko dla wdowy. Kto otrzyma rentę rodzinną?

Renta rodzinna, czyli potocznie nazywana emerytura po mężu, przysługuje członkom rodziny osoby zmarłej, która pobierała świadczenie emerytalne, przedemerytalne, z tytułu niezdolności do pracy, emeryturę pomostową, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, lub spełniała warunki do ich otrzymania. Świadczeniobiorców może być kilku i wówczas zmienia się wysokość świadczenia. Do świadczeniobiorców zaliczamy m.in. małżonka/małżonkę, rodziców, dzieci, rodzeństwo.

Ile wynosi emerytura po mężu? Nie każdemu się opłaca

Niestety, warunki jakie musi spełnić świadczeniobiorczyni, lub świadczeniobiorca budzą kontrowersje. Jeśli np. wdowa wnioskuje o przyznanie jej renty rodzinnej, musi zrezygnować z pobierania własnej emerytury. Ta po mężu, wcale nie wyniesie 100 procent. Wynosi zaledwie 80 procent świadczenia zmarłego. To oznacza, że taka renta rodzinna nie zawsze się opłaca i wiele osób nie składa w związku z tym wniosku. Jeśli osób wnioskujących jest więcej, świadczenie wynosi proporcjonalnie:

  • przy pobieraniu renty przez jedną osobę - 85 proc. świadczenia,
  • przy pobieraniu renty przez dwie osoby - 90 proc. świadczenia,
  • przy pobieraniu renty przez trzy osoby lub więcej - 95 proc. świadczenia.

Jak i gdzie złożyć wniosek o emeryturę po mężu?

Jeśli wdowa, lub inna osoba bliska zdecyduje się na złożenie wniosku o rentę rodzinną, może zrobić to osobiście w urzędzie ZUS, lub drogą elektroniczną. Wzór formularza znajduje się tutaj.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: