Jak i kiedy sadzić czosnek, aby urósł duży? Dzięki tym prostym metodom główki będą okazałe

Jeżeli zastanawiasz się jak i kiedy sadzić czosnek, aby urósł duży mamy dla ciebie kilka ciekawych rad. Dzięki nim główki będą okazałe, a roślina będzie rosła zdrowa. Dodatkowo warzywo to skrywa jedno ciekawe zastosowanie w ogrodzie.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jaki jest odpowiedni czas na zasadzenie czosnku w naszym ogrodzie i jak należy zrobić to poprawnie? Okazuje się, że po przekroczenie pewnej daty główki mogą nie wykształcić się prawidłowej wielkości, dlatego tak ważne jest jej przestrzeganie.

Zobacz wideo Te produkty kroisz codziennie. Dzięki naszym trikom ułatwisz sobie życie

Kiedy sadzić czosnek, aby wykształcił duże główki? 

Czosnek można sadzić w dwóch terminach: wiosną i jesienią. Wybór czasu wiosennego powoduje, że zbiór jest późniejszy niż z czasu jesiennego, a samo sadzenie można wykonać, jak tylko ziemia odmarznie. Zwykle wykonuje się je w marcu i początkiem kwietnia. Zdarzają się ciepłe zimy, gdy ziemia odmarza już w lutym. Czosnek można sadzić nawet tak wcześnie. Jeżeli jednak nie zdążyłeś zrobić tego w wyznaczonym czasie, plony będą mniej obfite, ponieważ sadzonka może nie wykształcić odpowiedniego systemu korzeniowego.

Jak sadzić czosnek? Przydatne są jego właściwości

Wiosną czosnek można sadzić płycej niż jesienią: ząbki – na głębokość około 3-5 cm, cebulki powietrzne – około 1 cm. W ogrodzie na uprawę tego warzywa wybierajmy miejsce słoneczne o żyznej, próchnicznej, wilgotnej, przepuszczalnej ziemi. Co ciekawe dobierając odpowiednią lokalizację, możemy sugerować się też jego właściwościami wpływającymi na inne rośliny. Zawiera on fitoncydy odstraszające szkodniki oraz hamujące rozwój chorobotwórczych grzybów i bakterii. Sąsiedztwo nagietka lekarskiego i cykorii podróżnika ochronią go przed śmietką cebulanką. Nasturcja zaś ochroni czosnek przed nicieniami i pchełkami. Cząber i rumianek natomiast wpływają pozytywnie na ogólny rozwój czosnku oraz wzmacniają jego smak. Sadzony obok krwawnik przyciąga natomiast owady zapylające do ogrodu, oraz wspomoże wzrost. Dobrzy sąsiedzi dla czosnku to: ogórki, pomidory, sałata, skorzonera, marchew, burak ćwikłowy, bazylia, tulipan, lilia, malina, truskawka oraz drzewa i krzewy owocowe.

Wiele szkodników nie lubi też zapachu czosnku, dlatego zasadzenie pojedynczych główek w ogrodzie może uchronić nasze aranżacje przed kretami czy nornicami.

Jak sadzić czosnek na wiosnę? To proste

Jeżeli decydujemy się na uprawę czosnku w swoim ogrodzie, do sadzenia przeznaczamy wyłącznie główki czosnku zdrowe, twarde i nieuszkodzone mechanicznie. Jednak ten kupiony w sklepie spożywczym nie zawsze nadaje się do sadzenia, nawet jeśli ząbki wyglądają zdrowo i ładnie. Czosnek taki  jest bowiem często konserwowany (sterylizowany), by się nie psuł, przez co taki czosnek nie wypuszcza korzeni.

Samo sadzenie tej rośliny jest proste i składa się jedynie z trzech najważniejszych kroków:

  • Podziel główkę czosnku na ząbki, przy czym każdy z nich musi mieć fragment piętki.
  • Posadź tylko duże ząbki w rzędach z przerwami co 5-10 cm.
  • Ząbki włóż do gleby na głębokość ok. pięciu centymetrów.

Ważne jest to, by pomiędzy rzędami pozostawić około 27-30 cm odstępu. Warto też wspomnieć o tym, by dociskać ziemię wokół cebulek.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: