Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Jaki jest odpowiedni czas na zasadzenie czosnku w naszym ogrodzie i jak należy zrobić to poprawnie? Okazuje się, że po przekroczenie pewnej daty główki mogą nie wykształcić się prawidłowej wielkości, dlatego tak ważne jest jej przestrzeganie.
Czosnek można sadzić w dwóch terminach: wiosną i jesienią. Wybór czasu wiosennego powoduje, że zbiór jest późniejszy niż z czasu jesiennego, a samo sadzenie można wykonać, jak tylko ziemia odmarznie. Zwykle wykonuje się je w marcu i początkiem kwietnia. Zdarzają się ciepłe zimy, gdy ziemia odmarza już w lutym. Czosnek można sadzić nawet tak wcześnie. Jeżeli jednak nie zdążyłeś zrobić tego w wyznaczonym czasie, plony będą mniej obfite, ponieważ sadzonka może nie wykształcić odpowiedniego systemu korzeniowego.
Wiosną czosnek można sadzić płycej niż jesienią: ząbki – na głębokość około 3-5 cm, cebulki powietrzne – około 1 cm. W ogrodzie na uprawę tego warzywa wybierajmy miejsce słoneczne o żyznej, próchnicznej, wilgotnej, przepuszczalnej ziemi. Co ciekawe dobierając odpowiednią lokalizację, możemy sugerować się też jego właściwościami wpływającymi na inne rośliny. Zawiera on fitoncydy odstraszające szkodniki oraz hamujące rozwój chorobotwórczych grzybów i bakterii. Sąsiedztwo nagietka lekarskiego i cykorii podróżnika ochronią go przed śmietką cebulanką. Nasturcja zaś ochroni czosnek przed nicieniami i pchełkami. Cząber i rumianek natomiast wpływają pozytywnie na ogólny rozwój czosnku oraz wzmacniają jego smak. Sadzony obok krwawnik przyciąga natomiast owady zapylające do ogrodu, oraz wspomoże wzrost. Dobrzy sąsiedzi dla czosnku to: ogórki, pomidory, sałata, skorzonera, marchew, burak ćwikłowy, bazylia, tulipan, lilia, malina, truskawka oraz drzewa i krzewy owocowe.
Wiele szkodników nie lubi też zapachu czosnku, dlatego zasadzenie pojedynczych główek w ogrodzie może uchronić nasze aranżacje przed kretami czy nornicami.
Jeżeli decydujemy się na uprawę czosnku w swoim ogrodzie, do sadzenia przeznaczamy wyłącznie główki czosnku zdrowe, twarde i nieuszkodzone mechanicznie. Jednak ten kupiony w sklepie spożywczym nie zawsze nadaje się do sadzenia, nawet jeśli ząbki wyglądają zdrowo i ładnie. Czosnek taki jest bowiem często konserwowany (sterylizowany), by się nie psuł, przez co taki czosnek nie wypuszcza korzeni.
Samo sadzenie tej rośliny jest proste i składa się jedynie z trzech najważniejszych kroków:
Ważne jest to, by pomiędzy rzędami pozostawić około 27-30 cm odstępu. Warto też wspomnieć o tym, by dociskać ziemię wokół cebulek.
Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina