Czyszczenie srebra może być szybkie i proste. Wykorzystaj te banalne domowe sposoby

Czyszczenie srebra bywa kłopotliwe. Zastanawiamy się często jak je wykonać, aby nie uszkodzić naszej biżuterii czy zastawy zrobionej z tego króćca. Okazuje się, że istnieją banalne sposoby, dzięki którym będzie lśniło jak nowe.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Srebro jest jednym z najpopularniejszych metali używanych do produkcji biżuterii. Cieszy się ono swoją popularnością za sprawą wyjątkowego błysku i ceny. Ogólnie wiadome jest, że biżuteria ze srebra jest dużo tańsza, niż ta ze złota. Są jednak jej minusy. Szybko czarnieje pod wypływem powietrza. Aby temu zaradzić, warto czyścić je regularnie. Dziś przedstawimy kilka szybkich i skutecznych metod.

Zobacz wideo Zadbaj o biżuterię. Jak wyczyścić i spakować świecidełka?

Czyszczenie srebra może być szybkie i proste. Wykorzystaj folię aluminiową

Jedna z popularniejszych i łatwiejszych metod czyszczenia srebra jest ta z użyciem foli aluminiowej. Jak to wykonać? Oto instrukcja:

  1. Rozerwij arkusz, by był na tyle duży, aby zakrył dno szklanego lub plastikowego pojemnika.
  2. Umieść na niej srebrne elementy, które chcesz wyczyścić, upewniając się, że dotykają one folii.
  3. Następnie 1/2 litra wrzącej wody wymieszaj z 1/2 szklanki sody oczyszczonej i zalej pojemnik z folią i srebrem.

Cienkie warstwy nalotu znikną w ciągu kilku minut. Gorący roztwór wody i sody oczyszczonej wywołuje reakcję elektrochemiczną. Atomy siarki chętnie łączą się ze srebrem, ale mają jeszcze silniejsze powinowactwo do aluminium, dlatego ten sposób działa tak skutecznie.

Domowe sposoby na czyszczenie srebra: pasta do zębów

Czyszczenie srebra pastą do zębów to chyba jeden z najczęściej polecanych i skutecznych sposobów. Do wykonania zabiegu będziecie potrzebowali jedynie bawełnianej szmatki lub szczoteczki do zębów z miękkim włosiem. Pocierajcie nimi srebrny przedmiot, a na sam koniec dokładnie opłuczcie srebro i wytrzyjcie.

Ważny jest jednak skład wykorzystywanej tu pasty, ponieważ nie może ona zabierać dużej ilości sodu. Powód? Składnik ten niszczy srebro. Unikajcie także past, które mają działanie wybielające.

Jak wyczyścić poczerniałe srebro? Dobrze sprawdzi się tu soda oczyszczona i ocet

Mieszanka sody oczyszczonej i octu to idealny środek do czyszczenia srebra. Pozwala na szybkie odnawianie i wybielanie go, a dzięki temu odzyskuje ono swój blask. Ta metoda jest prosta:

  1. Przygotuj roztwór składający się z 1 łyżeczki sody, 1 łyżeczki octu oraz 1 litra gorącej wody.
  2. Następnie zanurz w roztworze srebrny łańcuszek lub inny element biżuterii czy zastawy.
  3. Odczekaj 15 minut.
  4. Po tym czasie przepłucz biżuterię pod bieżącą wodą i przetrzyj delikatną ściereczką i gotowe.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: