Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Rośliny uprawiane w ogrodach czy sadach podatne są na różnego rodzaju choroby. Jeżeli nie chcemy stosować na nich silnej chemii dostępnej w sklepach, warto użyć sprawdzonych domowych metod. Jedną z nich jest oprysk z drożdży. Wiemy, jak go wykonać i na co można go z powodzenia stosować.
Do przygotowania oprysku potrzebujemy:
Drożdże rozpuszczamy w mleku, a następnie rozcieńczamy wodą. Do roztworu możemy dodać około 1 łyżki płynnego szarego mydła, aby ciecz lepiej utrzymywała się na liściach. Tak przyrządzonym preparatem opryskujemy rośliny raz w tygodniu. Na co możemy go stosować?
Pomidory i ogórki to jedne z najchętniej uprawianych warzyw w przydomowych ogródkach, a nawet na balkonach. Jednak szczególnie łatwo padają one ofiarą chorób grzybowych. W przypadku ogórków problemem staje się mączniak rzekomy dyniowatych, zaś uprawy pomidorów niszczy zaraza ziemniaka. Bez oprysków przeciwko tym grzybom o powodzenie uprawy trudno. Aby im zaradzić, warto wypróbować oprysk z drożdży. Jak się jednak okazuje, na ten temat były prowadzone badania naukowe, po których powstały pozytywne opinie na temat stosowania drożdży w ochronie roślin przed chorobami grzybowymi.
Ogrodnicy posiadający truskawki wiedzą, że są one wymagającymi roślinami. Potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Dlatego w ich uprawie warto stosować oprysk z drożdży. Zapewni im on niezbędne składniki odżywcze, między innymi witaminy z grupy B czy żelazo. Pierwiastki te wzmacniają roślinę, dając tym samym bogate plony. Drożdże sprawią również, że truskawki będą mniej narażone na atak szkodników. A to wciąż nie wszystko, ponieważ tworzy on także wspomnianą już barierę ochronną przed chorobami grzybowymi.
Drożdże piekarskie stosowane w formie oprysku po rozpyleniu na roślinę zasiedlają jej liście, a następnie wypierając mikroorganizmy szkodliwe dla roślin, czyli sprawców wielu chorób. Dzięki temu drożdże tworzą naturalną barierę, chroniącą roślinę przed infekcjami chorób grzybowych. Jeżeli chcemy, aby nasze róże szybko rosły warto także raz na miesiąc podlewać je niefermentowanym nawozem z drożdży piekarskich. Dobrze wpłynie on na ich wzrost i rozwój systemu korzeniowego. Jak go wykonać? Rozdrobnioną kostkę świeżych drożdży piekarskich miesza się z 10 litrem letniej i odstawia na ok. 1 godzinę, taki roztwór nierozcieńczony jest gotowy do użytku.
Wykorzystanie naturalnych produktów dostępnych w każdej kuchni takich jak np. drożdże to doskonały i niedrogi sposób na pozbycie się nie tylko chorób przenoszonych przez insekty takie jak np. mszyce. W pierwszej kolejności warto pozbyć się tych małych stworzeń za pomocą np. octu. Gdy już znikną, opryskajmy zasiedloną roślinę obficie opryskiem z drożdży, aby wesprzeć ja w walce z zakażeniami spowodowanymi inwazją mszyc.
Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina