Jak dbać o zmywarkę, żeby służyła latami? Oto najczęściej popełniane błędy. Możesz robić to nieświadomie

Z urządzenia takiego jak zmywarka cieszy się aktualnie większość gospodarstw domowych. Nie każdy jednak wie, jak prawidłowo dbać o swój sprzęt. Popełniając te błędy, możemy szybko ją uszkodzić. Oto kilka z nich.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zmywarka to urządzenie, dzięki któremu nie musimy spędzać wielu godzin, nad zlewem myjąc naczynia. Aby jednak urządzenie to nie wymagało ciągłych napraw lub wymiany warto przestrzegać kilku zasad. Czasem nawet nie wiemy, co robimy źle. Oto kilka największych błędów.

Zobacz wideo Jak skutecznie wyczyścić zmywarkę?

Anna Lewandowska Nowa suknia wieczorowa Lewandowskiej. "Klasa i styl". Podkreśla figurę

Jaki błąd najczęściej popełniamy? Pozostawiamy na naczyniach resztki jedzenia

Jeżeli chcemy, by nasza zmywarka do naczyń służyła nam latami, bezwzględnie musimy przed umyciem w niej naczyń usunąć z nich wszystkie resztki jedzenia. Najlepiej zrobić to po prostu przez ich opłukanie. Dlaczego jest to tak ważne? Duże resztki, które zostają np. na talerzach, prowadzą do zapychania się filtrów oraz dysz myjących. Może to doprowadzić do tego, że zepsuta żywność będzie osadzać się na mytych naczyniach. Konieczne jest zwłaszcza opłukanie naczyń, które miały kontakt z kwaśną żywnością. Kwasy mogą bowiem doprowadzić do powstawania w zmywarce ognisk korozji.

Nie czyśćmy regularnie filtrów

Jednym z ważniejszych elementów w każdej zmywarce jest filtr. Główna jego funkcja polega na zapobieganiu przedostawania się resztek jedzenia do odpływu. Dodatkowo filtr zapobiega także przedostaniu się zanieczyszczeń do grzałek i pomp oraz zraszaczy. Filtry w zmywarkach wymagają regularnego prawie codziennego czyszczenia, ponieważ gromadzą się w nich brud oraz drobne części z jedzenia. Sam filtr powinien być także regularnie wymieniany, szczególnie w przypadku kiedy ulegnie on uszkodzeniu i nie spełnia prawidłowo swoich funkcji.

Jak prać kurtkę puchową? Jak prać kurtkę puchową, by była jak nowa? Zrób to zanim ją schowasz

Jak dbać o zmywarkę, aby służyła nam latami? Używaj specjalnych soli i odkamieniaj sprzęt

W wielu domach w Polsce z kranu płynie twarda woda. Niestety zmywarki są bardzo delikatnymi sprzętami, które wyposażone są w coraz więcej funkcji. Dodatkowo rozwój technologii powoduje, że jest do nich wkładane coraz więcej elektroniki. Zakamieniona woda, powodują, że sprzęt może ulec uszkodzeniu. Jak rozpoznać czy mamy z nią do czynienia? Jeżeli po zakończeniu pracy zmywarki naczynia pokryte są matowymi smugami, to zapewne woda jest twarda. Warto wtedy regularnie odkamieniać sprzęt i uzupełniać pojemnik na dedykowaną sól.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: