Domowe sposoby na mączniaka. Jak uratować rośliny? Ten trik pomoże im odzyskać dawny wygląd

Mączniak prawdziwy to poważny problem dla wielu ogrodników i ogrodniczek. Atakuje rośliny i sprawia, że mogą nawet obumrzeć. Znamy domowy sposób na mączniaka. Ten trik jest tani, prosty i skuteczny. Dzięki temu uratujesz rośliny i pomożesz im odzyskać dawny wygląd.

Rośliny są narażone na wiele niebezpieczeństw, które nie zawsze spowodowane są złą pielęgnacją ze strony ogrodnika, lub ogrodniczki. Mogą zaatakować je owady, zwierzęta, lub choroby. Największe zagrożenie stanowią mszyce, nornice i krety. Duże szkody wyrządzić może też mączniak prawdziwy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Joanna Koroniewska pokazała piękny ogród Katarzyny Dowbor

Domowe sposoby na mączniaka. Na początek, rozpoznaj tę chorobę roślin

Mączniak prawdziwy to choroba, która może dotyczyć wielu roślin. Tak naprawdę, kryje się w niej wiele chorób mniejszych, które atakują przede wszystkim liście. Odpowiadają za to pewne gatunki grzybów należące do rzędu mączniakowców. Ich grzybnia rozwija się przede wszystkim na powierzchni zaatakowanej rośliny. Do epidermy wnikają tylko jej ssawki, za pomocą których pobiera z rośliny żywicielskiej substancje pokarmowe i wodę. Wygląda jak biały, matowy nalot, bielszy niż kurz. 

Domowe sposoby na mączniaka? Ten jest ekologiczny i prosty

Aby pozbyć się mączniaka, wystarczy odrobina proszku do pieczenia. Składa się on z sody i soli kwasu winowego. Na 5 l letniej wody weź 3 opakowania proszku do pieczenia, 3 łyżki oleju rzepakowego i 3 krople płynu do mycia naczyń. Takim roztworem opryskuj raz w tygodniu chore rośliny. Już po kilku dniach zobaczysz poprawę, a liście staną się zielone i lśniące.

Domowe sposoby na mączniaka, zanim zaatakuje rośliny

Aby uchronić się przed mączniakiem w ogrodzie, warto stosować się do poniższych zasad:

  • Zapoznać się z tym, które rośliny są najbardziej oporne na mączniaka i umieścić je w ogrodzie
  • Unikać przenawożenia, zwłaszcza nawozami azotowymi.
  • Zwracać uwagę na odstępy między roślinami, zapewniającymi dostęp światła i powietrza.
  • Sadzić między roślinami, które są chętnie zasiedlane przez mączniaka, jak na przykład dynia, cukinia i ogórki, takie gatunki jak szczypior, czosnek, trybulę albo bazylię.
  • Chronić liście przed wilgocią, podlewać rośliny tylko z dołu najlepiej rankiem lub wieczorem.
  • Usuwać z uprawy chwasty. Są one często zasiedlone przez grzyby, które rozprzestrzeniają się rośliny uprawne.
  • Można stosować preparaty ze skrzypu wzmacniające rośliny. Wzmocnienie komórek i struktury liścia utrudnia wnikanie zarodników grzyba.
  • Jeżeli roślina wykazuje objawy choroby grzybowej, opanowane liście i kwiaty natychmiast usunąć i spalić.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: