Jak wygląda balia? Sprawdźmy
Zastanawiasz się, jak wygląda balia? Jest to po prostu beczka, najczęściej drewniana napełniana wodą, która dzięki specjalnemu piecowi nagrzewa się do odpowiedniej, przyjemnej dla użytkownika temperatury. Dodatkowo balia może być wyposażona w dysze z hydro - lub aeromasażem, dzięki czemu przyjemność z kąpieli jest jeszcze większa.
Balia drewniana - jak zrobić? Instrukcja krok po kroku
Jak zrobić balię drewnianą? Bez problemu kupimy ją w sklepach internetowych za kilka - kilkanaście tysięcy złotych, lub jeżeli dysponujemy zdolnościami technicznymi i mamy czas, możemy podjąć się samodzielnego zbudowania drewnianej balii.
Jak zrobić balię ogrodową? Oto instrukcja:
- Przygotowujemy potrzebne materiały, czyli przede wszystkim wysokiej jakości drewno na panele, które powinno mieć co najmniej 40 mm grubości. Może to być modrzew, świerk syberyjski, cedr, lecz najlepiej sprawdzi się w tym przypadku drewno termiczne odporne na pleśń i grzyby, które nie będzie miało w swoim składzie żywicy. Zaletą drewna termicznego jest również jego zdolność do długiego utrzymywania temperatury wody w balii.
- Przy pomocy piły formujemy panele drewniane, wadliwe segmenty w drewnie usuwamy za pomocą piły do cięcia poprzecznego lub stołowej. Większe, grubsze kawałki drewna odkładamy do późniejszej budowy siedzisk wewnętrznych.
- Kolejnym etapem jest montaż obręczy zewnętrznej. Poszczególne elementy dobieramy do siebie tak, aby tworząc podłogę, mogły utrzymać się w wodzie. Łukowate otwory w części, która będzie pod wodą, muszą być perfekcyjnie do siebie dopasowane, w celu uzyskania mocniejszego spoiwa należy kilkukrotnie mocno obciążyć ten fragment. Po zewnętrznej stronie przy pomocy niewielkiego urządzenia formującego wyrabiamy żłobienia.
- Budujemy dno balii, wykorzystując do tego grubsze panele pocięte na spoiny. Przytwierdzamy je za pomocą długich, porządnych śrub. Używając drewnianych belek, pod spodem podłoża wyrównujemy poziom balii oraz zapewniamy jej odpowiednią wentylację. Klejem do drewna przyklejamy panele.
- Łączymy panele z podłogą, umieszczając w środku panelu ściennego panel podłogowy. Robimy test złączy, a następnie umieszczamy pozostałe panele w podłodze.
- Montujemy odpływ i przyłączamy zawory. Wypełniamy silikonem wolne miejsca, a sąsiadujące drewniane klepki zabezpieczamy 2 - 3 taśmami ze stali nierdzewnej
- Montujemy siedziska wewnętrzne, wykorzystując pozostawione wcześniej panele z widocznymi niedoskonałościami. Siedziska umieszczamy tak, aby zostało miejsce na wewnętrzny grzejnik.
- Do ściany montujemy piec z rurką. Piec zewnętrzny ustawiamy nie dalej niż 1 metr od balii.
- Robimy wstępny test naszej balii, wlewając do niej co najmniej 90 cm wody i uruchamiając piec.
Balia ogrodowa. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock
Balia drewniana - jak działa na organizm?
Drewnianą balię napełniamy wodą, która przy pomocy pieca jest podgrzewana do odpowiedniej dla użytkowników temperatury. Aby ciepło równomiernie się rozchodziło, co jakiś czas mieszamy wodę. Taka kąpiel przynosi szereg korzyści dla naszego organizmu. Jak działa drewniana balia?
- odpręża,
- poprawia samopoczucie,
- zmniejsza stres i napięcie powstałe w ciągu dnia,
- poprawia jakość snu,
- obniża poziom cukru we krwi,
- korzystnie wpływa na serce i cały układ krążenia,
- poprawia kondycję skóry,
- łagodzi ból mięśni i stawów,
- wzmacnia układ odpornościowy.
Zobacz wideo
Wprowadź wiosnę do swojego domu. Hiacyntowy ogródek pięknie ozdobi każde wnętrze
Balia ogrodowa - jak korzystać w prawidłowy sposób?
Z balii ogrodowej możemy korzystać bez względu na porę roku, jednak należy odpowiednio o nią zadbać. Jak to zrobić?
- Podczas nagrzewania wody koniecznie przykryjmy balię pokrywą.
- Do nalewania używajmy wody spełniającej normy wody pitnej, musi być ona pozbawiona jakichkolwiek zanieczyszczeń.
- Regularnie, co 4 - 6 tygodni wymieniajmy wodę na nową. W międzyczasie obowiązkowo poddajemy wodę filtracji i dezynfekcji chemicznej.
- Jeżeli nie korzystamy z balii przez dłuższy czas, należy ją całkowicie opróżnić z wody. Upewnijmy się, że nie zalega ona również w złączach, przewodach czy piecu.
- Akcesoria - jeżeli planujemy korzystanie z balii w okresie zimowym to lepiej zainwestować w balię z aeromasażem, gdyż takie dysze są prostsze w czyszczeniu i nie ma ryzyka, że zamarzną podczas ujemnych temperatur.
- Temperatura wody podczas kąpieli w jesienno-zimowych miesiącach powinna wynosić około 37 - 39 stopni Celsjusza, zaś latem około 26 - 35 stopni Celsjusza.
- Każdą kąpiel planujmy z kilkugodzinnym wyprzedzeniem - zagrzanie wody do odpowiadającej nam temperatury może bowiem trochę potrwać.
Balia ogrodowa. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock
Balia ogrodowa - jak zrobić? Na co zwrócić uwagę?
Budując balię ogrodową, zastanówmy się nad tym, ile osób będzie z niej korzystało i od tego uzależniajmy jej wielkość. Najmniejsza balia dla maksymalnie 3 - 4 osób powinna mieć średnicę około 160 cm, zaś największa dla 12 osób - około 250 cm średnicy. Balia ogrodowa może być w całości zbudowana z wysokiej jakości drewna, jednak dla większej higieny i łatwiejszej pielęgnacji polecane są balie z wkładem polipropylenowym. Niezwykle ważne jest podłoże, na którym stanie nasza balia, podest, piec i schodki do balii. Musi być ono proste oraz stabilne - beczka nie może chwiać się podczas użytkowania. Podłożem może więc być: drewniana konstrukcja, kamień, kostka. Balia może być również umieszczona na odpowiednio dużym tarasie lub w nim - wtedy jej dolna część znajdować się będzie poniżej jego poziomu.
Balia ogrodowa - jaki piec wybrać?
Jaki piec wybrać do balii ogrodowej? Woda w balii może być ogrzewana, wg. uznania trzema rodzajami pieców.
- Gazowy - do ogrzania niezbędna jest butla gazowa 10 kg, zaś do uruchomienia pieca zasilanie 230 V przedłużaczem ogrodowym
- Opalany drewnem - stosowane drewno powinno być suche, długie na 40 - 43 cm i o grubości około 4 x 4 cm. Piec powinien być ulokowany 15 cm poniżej beczki, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację ciepłej wody.
- Elektryczny - instalacją powinien zająć się elektryk z uprawnieniami. Musimy zaopatrzyć się w kabel elektryczny 230 V (kabel ogrodowy).
Jeżeli zamierzamy dość często korzystać z relaksacyjnych kąpieli, to bardziej zalecany jest montaż pieca elektrycznego. Co prawda pierwsze nagrzanie wody do odpowiedniej temperatury może potrwać do 12 godzin, jednak jego zaletą jest niezwykle prosta obsługa, brak konieczności kontroli temperatury wody - po prostu ustawiamy termostat na właściwą temperaturę, piec sam się wyłączy, a następnie sam włączy gdy temperatura spadnie. Z kolei piec opalany węglem sprawdzi się, gdy zależy nam na dość szybkim nagrzaniu wody, a z samej balii korzystamy przeciętnie raz w tygodniu. Pewną wadą jest konieczność kontroli ognia i temperatury wody.
Zobacz też: Rośliny do ogrodu. Czym się kierować przy ich wyborze?