To pewne! Podwójna emerytura zostanie wypłacona tylko tym seniorom. Wystarczy wniosek. Nie przyjmie go ZUS

Podwójna emerytura dla wielu seniorów może być zastrzykiem dodatkowej gotówki. Niestety o pieniądze mogą ubiegać się wybrani. Seniorzy spełniające odpowiednie kryteria powinni złożyć wniosek, ale nie zrobią tego w ZUS. Gdzie należy zatem się udać, chcąc otrzymywać drugą emeryturę co miesiąc?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Otrzymywanie dwóch świadczeń co miesiąc z pewnością ucieszyłoby niejednego seniora. Niestety przywilej ten przysługuje nielicznym. Są trzy grupy emerytów, którzy mają szansę na wypłatę dodatkowych środków. Sprawdź, czy należysz do jednej z nich. 

Dziennikarka Anita Werner. Warszawa, 21 czerwca 2021 Sukienka Anity Werner zrobiła furorę. Fani "trudno oderwać wzrok"

Podwójna emerytura dla osób pracujących za granicą. Warunki mogą się różnić

Osoby, które wyjechały za granicę w celach zarobkowych, mogą otrzymywać emeryturę z ZUS w Polsce oraz złożyć wniosek o wypłatę świadczenia w organie emerytalno-rentowym państwa, w którym pracowały. Zostanie ona przyznana jedynie pod warunkiem spełnienia odpowiednich kryteriów, a więc np. osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego oraz osiągnięcia wymaganego okresu opłacania składek. W każdym państwie będą one wyglądały inaczej. 

Podwójna emerytura dla rolników. Kiedy można ją otrzymać? 

Poza osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego liczy się również okres opłacania składek. Co istotne, aby została przyznana podwójna emerytura, składki muszą wpływać nie tylko do ZUS, ale również do KRUS przez okres co najmniej 25 lat. 

Wniosek o wcześniejszą emeryturę Emerytura dla urodzonych po 1948. Zaszła wielka zmiana

Podwójna emerytura dla mundurowych. Nie wszystkim zostanie wypłacona 

W przypadku pracowników mundurowych czynnikiem decydującym jest data przystąpienia do służby. Druga emerytura zostanie przyznana przez ZER MSWiA osobom, które zostały przyjęte do służby po 1 stycznia 1999 roku. Pozostali muszą natomiast wybrać, które świadczenie — z ZUS czy ZER MSWiA — chcą pobierać. 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.plkobieta.gazeta.pl/ukraina

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: