Wydaj 2 zł i pozbądź się moli z kuchni na długo. Te domowe sposoby są banalne

Jeżeli w twojej kuchni pojawiły się mole, musisz działać szybko. Potrafią one siać spustoszenie w spiżarni. Jednak skąd się biorą i jak się ich pozbyć? Znamy skuteczne sposoby zarówno na larwy tego stworzenia jak i na dorosłe osobniki.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Omacnica spichrzanka i mklik mączny to najczęściej występujące owady naszych kuchniach nazywane molami spożywczymi. Występują w kilkuset odmianach, dlatego różnią się kolorystyką. Te owady mają około 10 milimetrów długości, a skrzydła mają w barwie białej, kremowej, czy srebrnej, często dochodzącej do brunatnej. To larwy tego owada sieją największe spustoszenie w kuchni, ale skąd się tam biorą?

Zobacz wideo Pająki, mrówki, mole... Sprawdź, jak domowymi sposobami pozbyć się insektów

Dziennikarka Anita Werner. Warszawa, 21 czerwca 2021Sukienka Anity Werner zrobiła furorę. Fani "trudno oderwać wzrok"

Skąd biorą się mole spożywcze? Przynosimy je z zewnątrz

Najczęściej larwy moli spożywczych przynosimy do swoich mieszkań z zewnątrz. Rzadko zdarza się, że same wlatują do pomieszczenia przez otwarte okna czy piwnicę. To właśnie podczas zakupów w sklepach powinieneś zwrócić uwagę, czy produkty nie zawierają larw lub drobnych pajęczynek, które świadczą o obecności kokonów. Ponieważ to tam tworzą one swoje kolonie.

Dorosłe osobniki w postaci motyli składają do kilkuset jaj w produktach mącznych, cukrze czy otrębach. Po ośmiu dniach wykluwają się z nich larwy, w postaci niewielkich gąsienic o długości kilku milimetrów. Stworzenia te intensywnie żerują w produktach spożywczych, a zanim przepoczwarzą się w motyla, mija od kilkunastu dni do nawet dziewięciu miesięcy.

Co odstrasza mole spożywcze? Wykorzystaj ocet jabłkowy

Sposoby z wykorzystaniem octu na mole są dwa. W pierwszym przetrzyj dokładnie szafki z suchymi produktami octem jabłkowym. W ten sposób zabezpieczysz ją na przyszłość przed atakiem moli. Jest duszący, nieprzyjemny i odstraszy owady. Drugi działa na rozwinięte już "dorosłe" mole. Zastaw na nie pułapkę. Niewielki słoiczek z octem jabłkowym zwabi je i sprawi, że po prostu w nim utoną.

Jak pozbyć się z łazienki rybików cukrowych?Czarne robaki w domu? 3 insekty, które pojawiają się najczęściej

Jak zwalczyć mole spożywcze domowym sposobem?

W walce z molami w naszej kuchni pomoże nam niepozorny iść laurowy. Jest on przez nie znienawidzony i szybko je spłoszy. Aby tak było, umieść dwa-trzy liście laurowe w domowych zapasach. Wsuń je do pudełka z mąką, kaszą, lub ryżem. Suchy liść nie wpłynie na smak twoich sypkich produktów, a będzie dobrym zabezpieczeniem.

Niestety w walce z larwami tego stworzenia skuteczna jest tylko jedna metoda. Należy pozbyć się wszelkich zapasów mąk i cukru, w których owady te mogły się rozmnożyć.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: