Ten sposób na ślimaki w ogrodzie jest prosty i tani. Jak zapobiec wizytom tych szkodników?

Deszczowe i pochmurne dni sprzyjają wizytom ślimaków w naszych ogródkach. I choć mięczaki te pełnią ważną rolę w ekosystemie, to potrafią też skutecznie zniszczyć wygląd roślin. Jest jednak prosty sposób na ślimaki, który pomoże zapobiec ich pladze.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Zdrowotny ogród. Te rośliny oczyszczą powietrze w domu

Ślimaki uwielbiają wilgotne miejsca, stąd też ich duże natężenie możemy zobaczyć szczególnie po deszczu. Niestety ich wizyty w ogródkach mogą być dość uciążliwe. Zdradzamy zatem, jak zniechęcić je do pozostania na naszej posesji na dłużej. 

Co jedzą ślimaki? Te rośliny to dla nich prawdziwy przysmak 

Wśród wszystkich ślimaków można wyróżnić gatunki roślinożerne, glonożerne, drapieżne oraz pasożytnicze. Dla ogrodników największe utrapienie stanowią właśnie te roślinożerne, które jak wiele innych zwierząt pojawiają się na naszych działkach w poszukiwaniu pożywienia. Najczęściej możemy spodziewać się wizyt: 

  • ślimaka winniczka — przysmak stanowią dla niego świeże liście. To największy ślimak lądowy w Polsce, który jest objęty częściową ochroną,
  • ślimaków bez skorupy — uwielbiają pędy młodych roślin, truskawki, marchewki czy maliny. Wydrążają dziury nie tylko w liściach, ale i korzeniach.

Naturalny sposób na ślimaki. Wzbogać swój ogródek o te rośliny 

Skoro już wiemy, co ślimaki przyciąga, to warto dowiedzieć się także, jakimi roślinami możemy je odstraszyć. Niektóre zapachy zniechęcą je bowiem do podjadania naszych upraw. W pobliżu najbardziej narażonych "przysmaków" dobrze, aby znalazły się takie odmiany jak: bylica piołun, macierzanka, majeranek, rumianek, szałwia, tymianek, czosnek, cebula, mydelnica lekarska. 

Ślimaki w ogrodzie — jak się ich pozbyć? Pamiętaj o tych czynnościach 

Systematycznie usuwanie chwastów oraz resztek roślinności, a także częste koszenie trawnika i grabienie ziemi to zabiegi, które pomogą nam zapobiec "atakowi" ślimaków. Prowadzą one bowiem do przewietrzania gleby, czego te mięczaki nie lubią. Jeśli jednak zobaczymy je w swoim ogrodzie, to możemy przygotować prostą pułapkę. Wystarczy ułożyć kilka starych desek w stożek (najlepiej w zacienionym i wilgotnym miejscu), a do środka włożyć liść sałaty. Zwabimy ślimaki w ten sposób w jedno miejsce, dzięki czemu będziemy mogli je wynieść z dala od naszego ogrodu.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina 

Więcej o: