Kiedy złożyć wniosek o emeryturę? Nie przegap tego terminu! Może ominąć cię rekordowe świadczenie

Kiedy złożyć wniosek o emeryturę? Warto znać ten termin. Jeśli go przegapisz, możesz nie dostać świadczeń, takich jak np. 14 emerytura. W 2022 roku seniorzy mają szansę na rekordowy zastrzyk gotówki.

Po przekroczeniu wieku emerytalnego warto jak najszybciej złożyć wniosek o prawo do emerytury. Seniorzy, którzy tego nie zrobią, nie otrzymają zastrzyku gotówki od razu. Termin składania wniosków zależy od daty urodzin seniora, jednak emeryci powinni zwrócić uwagę jeszcze na jedną rzecz. W ciągu roku wypłacane są ważne świadczenia. To m.in. 14 i 13 emerytura. Wystarczy jeden błąd i jej nie dostaną.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji" Wybierz serwis

Kiedy złożyć wniosek o emeryturę? Wiek emerytalny w 2022 nie uległ zmianie

Wiek emerytalny w Polsce w 2022 roku wynosi 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. Chociaż co pewien czas poruszany jest temat emerytur stażowych, póki co nic nie ustalono.

Paulina Sykut-Jeżyna"Rewelacyjne spodnie" Pauliny Sykut-Jeżyny. Podobne od 59,99 zł

Kiedy złożyć wniosek o emeryturę? Można zrobić to wcześniej

Zgodnie z prawem, dokumenty o uzyskanie emerytury należy złożyć w ZUS nie wcześniej niż 30 dni przed spełnieniem warunków do przyznania świadczenia lub zamierzonym terminem przejścia na emeryturę. Warto zatem wnioskować przed faktycznym dniem urodzin 60-tych, lub 65-tych. 

Ulga termomodernizacyjna (zdjęcie ilustracyjne)Ulga termomodernizacyjna 2022 to oszczędność nawet do 106 000 zł

Wniosek o emeryturę, a czternasta emerytura. Niektórzy mogą być stratni

Wypłaty czternastej emerytury 2022 rozpoczną się już w sierpniu. Seniorzy, którzy osiągną wiek emerytalny przed 1.08.2022 roku, powinni pospieszyć się z wnioskowaniem o prawo do świadczenia. Jeśli złożą wniosek za późno, mogą nie dostać tego zastrzyku gotówki. Warto to zrobić zwłaszcza dlatego, że w tym roku świadczenie jest rekordowe. Wraz z waloryzacją jest wyższe niż rok temu o prawie 100 złotych.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: