Jak dbać o bluszcz w domu? Dzięki tym banalnym metodom będzie bujny i zdrowy

Bluszcz w domu potrafi być niezwykłą ozdobą. Jest łatwy w pielęgnacji, niewymagający, ale za to bardzo dekoracyjny. Dodatkowo posiada zdolność do minimalizowania znajdujących się w powietrzu toksyn i zanieczyszczeń. Wyjaśnimy, dlaczego należy uważać na te niepozorną roślinę i jak o nią dbać.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Bluszcz często możemy zobaczyć w parkach czy ogrodach jako tworzącą gęste dywany i kurtyny roślinę okrywową. Można uprawiać go także w domu. To jedno z najbardziej dekoracyjnych pnączy. Należy jednak wiedzieć o pewnym fakcie, który często zniechęca do uprawy.

Zobacz wideo Czas na urlop! Jak zabezpieczyć na ten czas swoje rośliny? Jak się spakować? Jak przechowywać pieniądze?

Anna Lewandowska "Wow! Boska ta spódnica" Ani Lewandowskiej. Jej cena zwala z nóg!

Bluszcz pospolity w domu. To jedna z dwóch odmian, która nadaje się do uprawy w mieszkaniu

Bluszcz należy do rodziny araliowatych. W obrębie rodzaju Hedera jest tylko 7 jego gatunków. Niestety zaledwie dwa z nich nadają się do uprawy w domu i to właśnie na nie powinniśmy postawić jeżeli chcielibyśmy, aby zdobiły np. nasz salon. Są to bluszcz pospolity i bluszcz kanaryjski.

Czy bluszcz w domu jest szkodliwy dla zdrowia?

Niestety musimy wiedzieć, że bluszcz nawet ten uprawiany w domu jest trujący. Co więcej, toksyczne są wszystkie części tej rośliny, a zwłaszcza jej owoce. Występują w niej toksyczne saponiny, które podrażniają skórę oraz śluzówkę. Jeżeli dojdzie do spożycia którejś z jej części, efektem tego może być biegunka, pieczenie ust i gardła, skurcze, zatrzymanie oddechu, a także odrętwienie i halucynacje. Podrażniona przez sok skóra reaguje zaczerwienieniem, świądem i wysypką. 

Warto wiedzieć, jednak że bluszcz należy do roślin posiadających zdolność do minimalizowania znajdujących się w powietrzu toksyn i zanieczyszczeń.

Bluszcz w doniczce w domu, a dzieci i zwierzęta

Jeśli w domu, w którym przebywają małe dzieci lub zwierzęta, uprawiany jest bluszcz, należy zrezygnować z posiadania tej trującej rośliny. Inną możliwością jest umieszczenie jej poza ich zasięgiem, na przykład podwieszając w makramie lub trzymając w pomieszczeniu, do którego nie mają dostępu.

Oprysk z drożdży na róże, pomidory i ogórki. Jak go zrobić i stosować? Efekty zaskakują Oprysk z drożdży na róże i pomidory. To sposób nie tylko na mszyce

Jak dbać o bluszcz w domu? Ta roślina jest mało wymagająca

Bluszcze należą do jednych z najbardziej odpornych i mało wymagających roślin. Jednak ze względu na jego trujące właściwości wszystkie czynności pielęgnacyjne należy wykonywać w rękawiczkach i z jak największą ostrożnością. Jak prawidłowo o nią dbać? Oto kilka czynności:

  1. Wiosną i latem należy podlewać je dość często około 2 razy w tygodniu.
  2. Zimą podlewanie bluszczu w doniczce można ograniczyć do 1 razu w tygodniu.
  3. Nie stawiaj jej w mocno nasłonecznionym miejscu, ponieważ woli lekki cień.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl,kobieta.gazeta.pl/ukraina

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: