Skuteczny oprysk na kleszcze. Jest naturalny i ekologiczny. Zrobisz go sama w swojej kuchni

Czy skuteczny oprysk na kleszcze może być naturalny i ekologiczny? Oczywiście, że tak! Dodatkowo jego przygotowanie jest na tyle proste, że zrobisz to samodzielnie we własnej kuchni. Potrzebujesz jedynie trzech rzeczy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kleszcze są bardzo groźne, ponieważ przenoszą masę chorób tych jak np. borelioza czy kleszczowe zapalenie opon mózgowych. Mogą zarazić nimi nie tylko zwierzęta, ale także ludzi. Szacuje się, że obecnie na terenie Polski co trzeci kleszcz jest nosicielem przynajmniej jednej choroby. Dlatego tak ważne jest, aby zabezpieczać przed nimi zwłaszcza swoje ogrody. Nie trzeba jednak, od razu sięgać po mocną chemię. Istnieją naturalne opryski, które przygotujesz samodzielnie.

Zobacz wideo Jak usunąć kleszcza?

Jak sprawdzić, czy są kleszcze w ogrodzie? To bardzo proste

Aby sprawdzić, czy w naszym ogrodzie są kleszcze, potrzebujemy tylko stare zużyte białe prześcieradło lub przymocować do kija biały ręcznik, a także odpowiednia pogoda. Nie może być zbyt gorąco, ani zbyt mokro. Najlepiej gdy na zewnątrz jest około 15-20 stopni Celsjusza. Co dalej? Wystarczy przeciągnąć materiałami po trawniku, krzewach, drzewkach czy aranżacjach ogrodowych, wszędzie tam, gdzie jest wilgotno i jest zacienienie. Te małe stworzenia zwykle bytują na wysokości 20-70 cm nad ziemią. Jeżeli pojawiły się w naszym ogrodzie, powinny pojawić się na tkaninie.

Skuteczny oprysk na kleszcze może być ekologiczny. Wykonasz go sama

Jeżeli test wykazał obecność tych małych stworzeń, warto szybko przygotować ekologiczny oprysk z czeremchy. Jest to roślina pospolita o pokroju wysokiego krzewu. Oprócz dekoracyjnego wyglądu jest też skuteczną bronią w walce z kleszczami. Udowodniono, że wywar z jej gałązek i kory, działa odstraszająco na kleszcze i na komary. Czego potrzebujemy?

  • drobno pokrojonych gałązek czeremchy
  • dużego garnka
  • wody

Jak go przygotować?

  1. Posiekane gałązki czeremchy włóż do dużego garnka i zalej zimną wodą.
  2. Zagotuj.
  3. Gdy wywar zacznie wrzeć, należy zmniejszyć ogień i gotować przez 30 minut.
  4. Po upływie tego czasu czerwony wywar zostawić do ostygnięcia.
  5. Następnie przelać go do konewki lub ogrodowego opryskiwacza.
  6. Spryskać wywarem ogród.

CzeremchaCzeremcha alder7/iStock.com

Opryski na kleszcze mogą być naturale. Wykorzystaj kwiaty clematisa

Wywar z clematisa również może posłużyć jako naturalny oprysk na kleszcze. Do jego przygotowania będą  potrzebne jedynie jego świeże kwiaty i woda. Kwiaty zalewamy gorącą wodą w proporcjach 1:1 i odstawiamy na około 2-3 godziny. Następnie, przelewamy utworzoną miksturę do konewki lub opryskiwacza i podlewamy rośliny w ogrodzie.

ClematisClematis StephanieFrey/iStock.com

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: