Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Kleszcze są bardzo groźne, ponieważ przenoszą masę chorób tych jak np. borelioza czy kleszczowe zapalenie opon mózgowych. Mogą zarazić nimi nie tylko zwierzęta, ale także ludzi. Szacuje się, że obecnie na terenie Polski co trzeci kleszcz jest nosicielem przynajmniej jednej choroby. Dlatego tak ważne jest, aby zabezpieczać przed nimi zwłaszcza swoje ogrody. Nie trzeba jednak, od razu sięgać po mocną chemię. Istnieją naturalne opryski, które przygotujesz samodzielnie.
Aby sprawdzić, czy w naszym ogrodzie są kleszcze, potrzebujemy tylko stare zużyte białe prześcieradło lub przymocować do kija biały ręcznik, a także odpowiednia pogoda. Nie może być zbyt gorąco, ani zbyt mokro. Najlepiej gdy na zewnątrz jest około 15-20 stopni Celsjusza. Co dalej? Wystarczy przeciągnąć materiałami po trawniku, krzewach, drzewkach czy aranżacjach ogrodowych, wszędzie tam, gdzie jest wilgotno i jest zacienienie. Te małe stworzenia zwykle bytują na wysokości 20-70 cm nad ziemią. Jeżeli pojawiły się w naszym ogrodzie, powinny pojawić się na tkaninie.
Jeżeli test wykazał obecność tych małych stworzeń, warto szybko przygotować ekologiczny oprysk z czeremchy. Jest to roślina pospolita o pokroju wysokiego krzewu. Oprócz dekoracyjnego wyglądu jest też skuteczną bronią w walce z kleszczami. Udowodniono, że wywar z jej gałązek i kory, działa odstraszająco na kleszcze i na komary. Czego potrzebujemy?
Jak go przygotować?
Czeremcha alder7/iStock.com
Wywar z clematisa również może posłużyć jako naturalny oprysk na kleszcze. Do jego przygotowania będą potrzebne jedynie jego świeże kwiaty i woda. Kwiaty zalewamy gorącą wodą w proporcjach 1:1 i odstawiamy na około 2-3 godziny. Następnie, przelewamy utworzoną miksturę do konewki lub opryskiwacza i podlewamy rośliny w ogrodzie.
Clematis StephanieFrey/iStock.com
Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina