Koniec z bezterminowym prawem jazdy. To pewne! Tych kierowców czeka wymiana dokumentów

Jest już znany termin, w którym wielu kierowców będzie zmuszonych wymienić dotychczasowe prawo jazdy. Mowa jednak tutaj jedynie o tych, którzy posiadają dokument wydany bezterminowo. Osoby, które tego nie zrobią, będą musiały wstrzymać się z prowadzeniem pojazdów do momentu jego wymiany.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Kierowca dostawczaka zignorował sygnalizację i wjechał za szlaban. Stracił prawo jazdy

Jest już zaplanowana obowiązkowa wymiana praw jazdy. Konieczność wyrobienia nowego dokumentu nie obejmie jednak wszystkich kierowców a tylko tych, którzy otrzymali je bezterminowo. Do kiedy jest na to czas? Podpowiadamy. 

Wiadomo, kiedy ma nastąpić wymiana prawa jazdy. Warto pamiętać o tym terminie

To właśnie na lata 2028 - 2033 została zaplanowana obowiązkowa wymiana prawa jazdy. Kierowcy z bezterminowo wydanymi dokumentami mogą korzystać z nich zatem jeszcze przez kilka lat. Potem takie dokumenty stracą ważność, a to oznacza, że osoby, które nie wyrobią się z otrzymaniem nowego, będą zmuszone wstrzymać się z prowadzeniem pojazdów. 

Nowe prawa jazdy dla takich osób będą wydawane na maksymalnie okres 15 lat. Co istotne, ich badania lekarskie pozostają bezterminowe. Po upływie tego okresu będą musiały zatem tylko złożyć nowy wniosek, a więc dostarczyć nowe zdjęcie i uiścić opłatę ewidencyjną. 

Wymiana bezterminowych praw jazdy. Dlaczego jest konieczna? 

Wiele osób zastanawia się zatem, w jakim celu dokumenty muszą być wymieniane. Powodem są pojawiające się problemy identyfikacji kierowców np. podczas kontroli drogowej. Jak czytamy na portalu moto.pl

Funkcjonariusze zatrzymywali na drodze 60-latka, ale w jego dokumencie widniało zdjęcia 16-latka (bo w takim wieku zdobył uprawnienia do kierowania). Czasami podobieństwo było mało uderzające, co prawie uniemożliwiało identyfikację. Regularna wymiana dokument wraz z dostarczeniem aktualnego zdjęcia, ma zniwelować takie sytuacje.

Tylko ta grupa kierowców ma bezterminowe prawo jazdy. Kto musi je wymienić? 

Bezterminowe prawa jazdy były wydawane osobom, które egzamin zdawały przed 19 stycznia 2013 roku. Tylko te osoby będą zobligowane do wymiany dokumentu w powyższej wspomnianym terminie. Kierowcy, którzy otrzymali prawo jazdy po 19 stycznia 2013 roku, już mają je wydane na maksymalnie 15 lat. W ich przypadku konieczny po upływie tego okresu jest nie tylko nowy wniosek, ale również wykonanie nowego badania lekarskiego. 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina 

Więcej o: