Ten domowy i ekologiczny oprysk na chwasty jest bardzo skuteczny. Przygotujesz go w banalny sposób

Usuwanie chwastów to jeden z najbardziej uporczywych zadań w ogrodzie zwłaszcza tym ekologicznym. Jeżeli chcielibyśmy pozbyć się ich opryskami, warto wykorzystać te naturalne, które możemy przygotować samodzielnie. Oto kilka ciekawych propozycji.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Niechciane rośliny w szybkim tempie się namnażają, a ich pozbycie bywa czasochłonne i kłopotliwe. Dlatego w walce z nimi należy korzystać ze skutecznych sposobów. Znamy kilka ciekawych ekologicznych rozwiązań, dzięki którym chwasty znikną, a ogród będzie naturalny.

Zobacz wideo Domowe sposoby na oparzenia słoneczne. Sprawdź, jak tanio i skutecznie pomóc swojej skórze po opalaniu

Oprysk na chwasty w trawie. Wykorzystaj ocet

Ocet to uniwersalny i ekologiczny środek czyszczący, który można z powodzeniem wykorzystać zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Jednak w jaki sposób użyć go przy czyszczeniu z chwastów trawnika? Oto instrukcja krok po kroku:

  1. Stwórz roztwór octu z wodą w proporcjach 2:1. Do oprysku można wykorzystać najtańszy ocet spirytusowy o stężeniu od 10% do 20%. Chwasty młode i zielone wystarczy opryskać 10% octem. Jeżeli zaś są to chwasty starsze, wyrośnięte, o łodygach częściowo zdrewniałych, konieczne jest większe stężenie octu.
  2. Obficie spryskaj nim kostkę.
  3. Oprysk octem na chwasty wykonuje się w dzień bezwietrzny, suchy i słoneczny, gdy temperatura powietrza przekracza 15°C.
  4. Po oprysku nie powinno padać przez co najmniej 24 godziny, gdyż deszcz również rozcieńczy i spłucze ocet, a efektu nie będzie.
  5. Jeżeli chwasty odrastają, zaleca się powtarzanie oprysku octem co tydzień. Po wykonaniu 2-3 takich oprysków, zauważymy, że chwastów odrasta coraz mniej.

Zawarty w occie kwas sprawia, że porosty wysychają i obumierają wraz z korzeniami. Ten domowy sposób sprawdzi się w walce z mchem, perzem i trawą łąkową.

Oprysk na chwasty w kostce brukowej. Wykorzystaj sodę oczyszczoną

Innym domowym sposobem na pozbycie się chwastów wyrastających w szczelinach np. kostki brukowej jest posypywanie ich sodą oczyszczoną. Najlepiej  robić to wczesną wiosną, gdy chwasty są jeszcze małe. Wystarczy posypać sodą liście wyrastającego chwastu, a już po 24 godzinach roślina ginie.

Co ważne oprysk z sody oczyszczonej dostają się do gleby. W miejscu ich zastosowania może już nic więcej nie urosnąć. Dlatego należy stosować je jedynie w miejscach, w których nie zamierzasz uprawiać żadnych roślin.

Oprysk na chwasty w truskawkach. Z pomocą przychodzi alkohol

Jeżeli posiadamy niewielką plantację truskawek w swoim ogrodzie i nie mamy czasu pielić ją ręcznie, dobrze sprawdzi się kolejna metoda. To oprysk z roztworem alkoholu. Aby przygotować ten domowy preparat potrzeba:

  • 30 ml alkoholu (wódki lub spirytusu),
  • 2 szklanki wody
  • kilku kropel mydła w płynie lub płynu do mycia naczyń.

Składniki mieszamy ze sobą w spryskiwaczu. Gotowy preparat rozpylamy jedynie na liście chwastów. Zabieg należy wykonywać w południe, w słoneczny dzień. Alkohol zawarty w oprysku rozłoży warstwę woskową na liściach chwastów, przez co staną się wrażliwe na promienie słoneczne i ulegają silnemu poparzeniu i uschnął.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: