Czym wyczyścić fugi szybko i skutecznie? Te domowe metody sprawią, że będą lśniły czystością

Zastanawiasz się czym wyczyścić fugi szybko i skutecznie? Nie trzeba od razu sięgać po drogą i mocną chemię sklepową. Warto wykorzystać domowe sposoby. Wszystkie potrzebne składniki do ich wykonania prawdopodobnie masz już w swoim domu.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Niestety łazienka i kuchnia to pomieszczenia, w których panują idealne warunki do rozmnażania się bakterii, grzybów i pleśni. Ciepłe powietrze oraz wilgoć sprawiają, że ogniska drobnoustrojów najczęściej powstają na fugach. Dodatkowo bardzo łatwo, aby w tych miejscach gromadził się też kurz brud czy resztki kosmetyków. Wiemy, jak w szybki sposób wyczyścić je tak, aby lśniły czystością.

Zobacz wideo Czyścimy osad i kamień - domowe sposoby na trudne zabrudzenia

Czym wyczyścić fugi? Domowe sposoby

Fugi między płytkami najłatwiej wyczyścić starą szczoteczką do zębów, jednak jest to czynność bardzo pracochłonna i nużąca. Dobrym zamiennikiem, dzięki któremu zaoszczędzisz czas, jest użycie pary wodnej. Ten sposób na czyszczenie fug nie wymaga stosowania silnych detergentów. Potrzebne jest jedynie urządzenie zwane parownicą oraz woda. Dzięki temu domowemu sposobowi płytki nie tylko będą lśniły, ale także będą dobrze zdezynfekowane wysoką temperaturą.

Czym wyczyścić brudne fugi na podłodze? Potrzebujesz trzech składników

Jeżeli stawiasz na bardziej klasyczne rozwiązania czyszczenia fug, niż parownica ten kolejny sposób jest dla ciebie. Aby pozbyć się brudu z fug,  podłogowych użyj pasty przygotowywanej z sody oczyszczonej, wody utlenionej i płynu do mycia naczyń. Świetnie radzi sobie z zabrudzeniami na kolorowych i białych fugach, domywa nawet ślady po remoncie. Jak ją przygotować?

  1. Sodę oczyszczoną przesypujemy do miseczki.
  2. Mieszając, dolewamy do niej stopniowo wody utlenionej i łyżeczkę lub dwie płynu do mycia naczyń.
  3. Powinna powstać gęsta papka, którą później należy nanieść na fugi.
  4. Po odczekaniu kwadransa, kiedy brud nasiąknie, ściągamy papkę szczotką do fug lub innym wybranym narzędziem.
  5. Pozostałości sody oczyszczonej ścieramy wilgotną ścierką, a następnie wycieramy płytki na sucho.

Jak wyczyścić fugi sodą oczyszczoną i octem?

Soda i ocet okazują się niezawodnym połączeniem w walce z brudnymi fugami. Dzięki mieszaninie tych dwóch składników skutecznie rozprawisz się z zalegającym między płytkami osadem. Jak to zrobić? Oto instrukcja:

  1. Roztwór ze 100 ml wody, 100 ml octu i jednego opakowania sody oczyszczonej nałóż na brudne fugi.
  2. Pozostaw na kilkadziesiąt minut.
  3. Po tym czasie umyj fugi mokrą ściereczką.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: