Mieczyki - kiedy sadzić, aby bujnie rosły? Te triki to sekret pięknych i zdrowych kwiatów

Mieczyki są jedną z najchętniej wybieranych roślin do ogrodu, dzięki swoim okazałym kwiatostanom. Warto wziąć natomiast pod uwagę, że ich uprawa jest dość wymagająca. Pamiętając jednak o tych prostych zasadach, będziemy mogli cieszyć się ich pięknym wyglądem. Kiedy sadzimy mieczyki i w jaki sposób? Podpowiadamy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?

Mieczyki, które często określane są także jako gladiole, występują aż w 260 odmianach. Do ogrodu najczęściej wybierane są te międzygatunkowe o dekoracyjnych kwiatostanach. Jak należy je sadzić oraz pielęgnować, aby zachwycały swoim oryginalnym wyglądem? Zdradzamy najważniejsze triki. 

Kiedy sadzić mieczyki? Należy zacząć od przygotowania podłoża 

Najlepszym momentem na sadzenie bulw mieczyków jest okres od połowy kwietnia do końca maja. Wcześniej muszą być one jednak zaprawione preparatem grzybobójczym oraz mieć przygotowane odpowiednie podłoże. Najlepsza będzie dobrze przepuszczalna i próchnicza ziemia o PH 6,5–7,0 z dodatkiem obornika. Co ważne, bulwy co roku sadzimy w innym miejscu. Ponowne posadzenie mieczyków na tym samym stanowisku może nastąpić dopiero po kilku latach. 

Jak sadzić mieczyki, żeby się nie przewracały? O tym warto pamiętać

Mieczyki ze względu na swoją wysokość są narażone podczas podmuchów wiatru na uszkodzenia. Muszą mieć zatem zapewnione osłonięte, ale jednocześnie słoneczne miejsce w ogrodzie. Ponadto warto ustabilizować pędy podporami. Bulwy należy sadzić w ok. 20 cm odstępach na głębokości 6-8 cm. 

Kiedy kwitną mieczyki? Chcąc cieszyć się pięknymi kwiatami, zadbaj o ich odpowiednią pielęgnację

W celu zapewnienia prawidłowego kwitnienia mieczyków należy podlewać je średnio raz na tydzień. Strumień kierujemy jednak na glebę tak, aby unikał kontaktu z liśćmi. Nie należy przy tym zapominać o nawozie. Pierwszą dawkę stosujemy dwa tygodnie po zasadzeniu a następną, gdy ukażą się pierwsze pąki. 

Mieczyki kwitną od połowy lipca do połowy września, a te posadzone na przełomie maja i czerwca mogą zakwitnąć nawet we wrześniu-październiku. Rozwinięte lub przekwitające kwiatostany należy ścinać wraz z pędem, nie naruszając liści.

Kiedy wykopać mieczyki? Podpowiadamy, jak prawidłowo je przechowywać

Mieczyki nie powinny zostawać na zimę w gruncie, ponieważ źle znoszą niską temperaturę. Miesiąc po ich przekwitnięciu należy zatem wykopać bulwy i przez kilka dni suszyć je w ciepłym pomieszczeniu o temperaturze 22–24 stopnie. Następnie bulwy czyścimy z łusek, liści i resztek pędów oraz oddzielamy od nich bulwki przybyszowe. Oczyszczone bulwy układamy w ażurowych skrzynkach, przesypujemy suchym torfem i przechowujemy do wiosny w pomieszczeniu o temperaturze 5–8 stopni. 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina 

Więcej o: