Dofinansowanie do wymiany pieca 2022 to nawet 69 tys. zł. Zaszły zmiany w zasadach

Obecnie w Polsce jednym z najważniejszych elementów walki o czyste powietrze jest wymiana tzw. "kopciuchów" na nowoczesne piece i inne urządzenia grzewcze. Aby obniżyć koszt takiej inwestycji, można ubiegać się o dofinansowania do wymiany pieca 2022. Ile można zyskać?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Inwestorzy, którzy decydują się na wymianę pieca, mogą w 2022 roku liczyć na różne formy finansowego wsparcia. Są one zarówno rządowe jak i gminne. Jednak warto wiedzieć, że programy związane z dofinansowaniem na wymianę pieca, będą z roku na rok coraz niższe. Dodatkowo właściciele "kopciuchów", którzy nie wymienią ich w określonym przez samorządy terminie, będą musieli też w przyszłości liczyć się z surowymi mandatami za zanieczyszczanie środowiska.

Zobacz wideo Program "Czyste Powietrze". Ile wniosków złożono?

Dofinansowanie do wymiany pieca 2022: program "Czyste Powietrze"

Rządowy program "Czyste Powietrze" z którego uzyskać można dopłaty do wymiany źródła ciepła, realizowany jest przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we współpracy z szesnastoma wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Kluczowym czynnikiem tutaj są dochody osoby wnioskującej. Nie mogą one przekroczyć rocznie 100 tys. zł. Dotacja w ramach obecnej edycji może wynieść od 30 tys. do 69 tys. zł w zależności od dokonanego zakupu. Środki te można przeznaczyć na:

  • docieplanie przegród budynku;
  • wymianę stolarki okienne i drzwiowej;
  • instalację odnawialnych źródeł energii;

I co najważniejsze program ten wspiera wymianę wysokoemisyjnych źródeł ciepła na te bardziej ekologiczne.

Wymiana kopciucha na piec ekologiczny. Zaszły zmiany w programie

Do tej pory jedną z możliwości była wymiana tzw. "kopciucha" na piec węglowy, co najmniej piątej generacji. Jednak od 1 stycznia 2022 roku nie ma już takiej możliwości. Wynika to z oczekiwań KE, reform zapisanych w Krajowym Planie Odbudowy i Polskim Ładzie, jak i  w uchwałach antysmogowych obowiązujących w poszczególnych województwach.

Dofinansowanie do opału 2022, czyli dodatek osłonowy. Kto może go otrzymać?

Dodatkowo można starać się także o dofinansowanie opału. Dochody gospodarstwa domowego będą miały największy wpływ na prawo do przyznania dodatku osłonowego, ale także jego wysokość. Jest to jedyny warunek uprawniający do przyznania wypłaty środków: 

  • dopłata 400 zł w skali roku dla gospodarstw domowych jednoosobowych o dochodach do 2100 zł miesięcznie;
  • dopłata 600 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 2-3-osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • dopłata 850 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 4-5-osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • dopłata 1150 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 6-osobowych i więcej o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie.

O dodatek wyższy o 100 zł do nawet 287 zł mogą ubiegać się rodziny ogrzewające gospodarstwa węglem. Dodatkowo 15 lutego ustawodawca wyeliminował konieczność czekania na dokonanie wpisu zgłoszenia pieca węglowego do CEEB. Od wtedy wystarczy jedynie zgłoszenie go.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl,kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: