Oprysk z czosnku na mszyce, przędziorki i mączniaka. Skuteczny i banalny w przygotowaniu sposób za grosze

Jeżeli w twoim ogrodzie pojawiły się szkodniki lub choroby grzybowe mamy dla ciebie sprawdzony domowy sposób na ten problem. Oprysk z czosnku na mszyce, przędziorki i mączniaka wykonasz samodzielnie za grosze. Jest też banalny w przygotowaniu, a jego skuteczne działanie potrafi zaskoczyć.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Na rośliny w ogrodzie czyha wiele niebezpieczeństw. Od gryzoni uszkadzających korzenia jak krety czy nornice po szkodliwe owady i choroby. Niestety parafią one zniszczyć piękne rośliny uprawne jak i ozdobne. Jeżeli w twoim ogrodzie pojawiły się mszyce, przędziorki lub mączniak nie musisz kupować mocnej chemii sklepowej. Domowa metoda w postaci oprysku z czosnku załatwi problem szybko i skutecznie. Jakie ma on działanie? Tłumaczymy.

Zobacz wideo Domowe sposoby na oparzenia słoneczne. Sprawdź, jak tanio i skutecznie pomóc swojej skórze po opalaniu

Małgorzata Socha Małgorzata Socha w nowej spódnicy "wygląda jak milion dolarów"

Oprysk na mszyce z czosnku odstraszy je szybko i skutecznie

Mszyce to jedne z najbardziej uciążliwych szkodników, które atakują nasze uprawy. Pojawiają się one każdego roku i atakują zarówno rośliny ozdobne, warzywa, jak i owoce. Każdy ogrodnik gdy zauważy problem, chce od razu się go pozbyć. Jednak nie trzeba sięgać po mocną chemię sklepową. Skuteczny okazuje się oprysk z czosnku. Jego specyficzny i silny zapach jest nielubiany także i przez owady w tym mszyce.

Oprysk z czosnku na przędziorka. Te małe pająki nie lubią jego zapachu

Jeśli twoje rośliny marnieją w oczach, liście żółkną, opadają, a na ich spodniej stronie widać drobną pajęczynkę, to znak, że zaatakowały je przędziorki. To mały pajączki, które często pojawiają się na roślinach ozdobnych. Aby się ich pozbyć, również możemy sięgnąć po oprysk z czosnku. Zastosowanie ma ta sama właściwość jak w przypadku mszyc. Zapach tej rośliny odstraszy przędziorki raz na zawsze. 

Oprysk z czosnku na mączniaka

Mączniak prawdziwy i rzekomy to poważna choroba grzybowa wielu roślin ozdobnych, warzyw, owoców, a nawet chwastów. Objawia się on białym nalotem na roślinach przypominającym mąkę. Przy mączniaku prawdziwym nalot pojawia się po obu stronach blaszki liściowej. Mączniak rzekomy atakuje tylko spodnią część blaszki. Choroba doprowadza do usychania rośliny, a w ostateczności do jej zamierania. W walce z nim pomoże domowa i naturalna metoda tak jak powyżej, czyli oprysk z czosnku. Tutaj jednak pomoże inna jego właściwość. Jego stosowanie dezynfekuje glebę i powierzchnię roślin, ponieważ niszczy bakterie i grzyby, a także wzmacnia rośliny. Swoją skuteczność wyciąg zawdzięcza obecnym w czosnku związkom siarki.

Jak i kiedy sadzić czosnek, aby urósł duży? Dzięki tym prostym metodom główki będą okazałe Jak i kiedy sadzić czosnek, aby urósł duży? Sprawdź te proste metody

Jak zrobić oprysk z czosnku na mszyce, mączniaka i przędziorka?

Taki naturalny oprysk z czosnku należy przygotować niezwłocznie, gdy zauważy się na roślinach pierwsze ślady szkodników lub chorób grzybowych. Jest on banalnie łatwy w przygotowaniu i nie wymaga gotowania, a całe proces zajmuje zaledwie dzień. Czego potrzebujemy? Oto lista:

  • 3 średniej wielkości ząbki czosnku – ok. 25 g
  • 1 litr chłodnej wody

Sposób przygotowania:

  1. Czosnek drobno kroimy, ale nie przeciskamy go przez praskę, ponieważ może on utknąć w oczkach i rurce spryskiwacza.
  2. Pokrojony czosnek wrzucamy do naczynia, po czym zalej litrem chłodnej wody.
  3. Wywar wymieszaj, przykryj i odstaw na ok. 24 godziny w miejsce ciepłe, lecz nienasłonecznione.
  4. Uzyskany wywar przed zaaplikowaniem na roślinę rozcieńczamy z wodą w proporcjach 1:1.

Tak stworzony oprysk możemy przechowywać w szczelnym pojemniku w lodówce nawet do miesiąca czasu.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: