500 plus dla emerytów to świadczenie nie tylko dla najstarszych? W tym roku otrzyma je więcej osób

500 plus dla emerytów to jedynie potoczna nazwa świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Przyznawane jest dożywotnio a starać może się o nie teraz więcej osób. Co ważne nie przysługuje ono jedynie osobom starszym, lecz każdemu, kto spełnia określone kryteria.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Potoczna nazwa świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, czyli 500 plus dla emerytów powstała dlatego, że to właśnie osoby starsze w większości z niego korzystają. W tym roku ze względu na zmianę progów dochodowych więcej osób może otrzymać pieniądze z tego tytułu.

Zobacz wideo Trzynasta emerytura, 500+ na każde dziecko. Obietnice PiS

Anna Lewandowska Sukienka Anny Lewandowskiej za 6278 zł. Fani "rozwalasz system"

500 plus dla emerytów: pieniądze te mogą trafić też do młodszych osób

Warto wiedzieć, że 500 plus dla emerytów, nie jest przeznaczone wyłącznie seniorom. O pieniądze z tego tytułu może starać się każdy, kto spełnia poniższe warunki:

  • ma ukończone 18 lat,
  • jest niezdolny do samodzielnej egzystencji, co jest potwierdzone odpowiednim zaświadczeniem,
  • mieszka w Polsce, 
  • ma polskie obywatelstwo, prawo do stałego pobytu w Polsce lub zalegalizowany pobyt w Polsce. 

500 plus dla seniora: nie zawsze otrzymuje się pełną kwotę

Świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji w pełnej wysokości, czyli kwocie 500 zł nie przysługuje wszystkim. Jedynie osobom spełniającym postawione wyżej warunki i, których łączna kwota brutto świadczeń nie przekracza 1396,13 zł. Ale także wtedy gdy osoba nie jest uprawniona do emerytury ani renty oraz nie ma ustalonego prawa do innego świadczenia pieniężnego finansowanego ze środków publicznych.

Jednak przekroczenie tego progu nie odbiera całkowicie prawa do wypłaty świadczenia, będzie ono w takiej sytuacji pomniejszone zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Oznacza to, że chcąc otrzymać dodatkowe świadczenie, dotychczasowe przychody nie mogą przekroczyć 1896,13 zł brutto.

Wcześniejsza emerytura dla urodzonych między 1948 a 1969. Te wnioski zostaną odrzucone Wcześniejsza emerytura dla urodzonych między 1948 a 1969. Dla kogo?

500 plus dla emerytów w 2022 roku może otrzymać więcej osób. Wiemy gdzie złożyć wniosek

W marcu miała miejsce zmiana, która jest bardzo istotna dla osób ubiegających się o 500 plus dla emerytów. Nastąpił wzrost progu dochodowego z 1727,08 zł do 1896,13 zł. Dzięki temu większa liczba osób ma szansę na wypłatę pieniędzy z tego tytułu. Co ważne ze względu na stan zdrowia, emeryci nie muszą złożyć wniosku osobiście. Może to zrobić bliska osoba, składając wniosek przez internet lub osobiście w najbliższym urzędzie KRUS, lub ZUS.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: