Kiedy i jak sadzić hortensje do gruntu? Dzięki tym metodom urosną bujne, a ich kwiaty będą piękne

Wiemy kiedy i jak sadzić hortensje, aby urosły bujne a ich kwiaty były piękne. Roślina ta jest ozdobą ogrodów klasycznych i nowoczesnych. Warto jednak wiedzieć kiedy powinna zostać wysadzona do gruntu i jak zrobić to w prawidłowy sposób.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Prawidłowo wysadzenie hortensji w ogrodzie daje nam większe szanse na przyjęcie się krzewu w nowym miejscu. Na nieodpowiednio przygotowanym stanowisku natomiast kwiat ten będzie słabo kwitnąć i może zapadać na różne choroby. Zobacz jak i kiedy sadzić hortensje, aby zachwycały swoim wyglądem.

Zobacz wideo Hodujesz w domu monsterę? Sprawdź, czy odpowiednio o nią dbasz

Kiedy sadzić hortensje? Czas ten jest wydłużony

Nie da się jasno określić najlepszego terminu na sadzenie hortensji w ogrodzie. Można je kupić w doniczkach i sadzić w ogrodach od wiosny aż do późnej jesieni, czyli mniej więcej od kwietnia do listopada. Jednak rośliny te niezbyt dobrze znoszą niskie temperatury, dlatego lepiej unikać sadzenia hortensji późną jesienią. Wszystko dlatego, aby po posadzeniu miały wystarczająco czasu na dobre ukorzenienie się i aklimatyzację w nowym miejscu.

Na jakim stanowisku sadzić hortensję? Wybór miejsca ma duże znaczenie

Zanim nasz kwiat zostanie umieszczony w gruncie, ważny jest dobru odpowiedniego stanowiska. Powinno być ono jedynie lekko zacienione, bo hortensja ogrodowa nie lubi rosnąć w cieniu i w pełnym słońcu. Wybierz też takie miejsce, które będzie osłonięte przed silnym wiatrem. Mało kto wie, że jest to często główny powód braku kwitnienia w kolejnym sezonie. Pąki kwiatowe hortensji ogrodowej, które zawiązują się w roku poprzednik, są wrażliwe, i jeśli zmarzną, roślina nie zakwitnie.

Jak sadzić hortensje do gruntu? Oto cenne wskazówki

Zastanawiasz się jak prawidłowo zasadzić hortensję w ogrodzie? Oto kilka cennych wskazówek:

  1. Przed sadzeniem hortensji do gruntu roślinę w doniczce należy przede wszystkim intensywnie podlać. Krzew można wraz z pojemnikiem umieścić w misce z wodą nawet na kilka godzin przed wsadzeniem do gruntu.
  2. Dołki wykopujemy w rozstawie odpowiednim dla odmiany. Tym karłowym wystarczy odległość 50 × 50 cm, a silnie rosnącym 100 × 120 cm. Odmiana pnąca z kolei powinna znajdować się co najmniej 30 cm od muru.
  3. Podczas sadzenia hortensji należy, wykopać dołki dwa razy większe niż jej bryła korzeniowa. 
  4. Na dnie dołka warto wysypać podłoże dla roślin kwasolubnych lub mieszankę kwaśnego torfu i kompostu, pamiętając przy tym, że hortensja musi być posadzona na tej samej głębokości, na jakiej była w pojemniku.
  5. Sadzonkę kwiatu wyciągamy z doniczki, delikatnie rozbijając bryłę ziemi.
  6. Uszkodzone lub zbyt długie korzenie możemy skrócić. Zabieg ten powinien pobudzić je do intensywniejszego wzrostu.
  7. Po posadzeniu sadzonkę intensywnie podlewamy i ściółkujemy. Warstwa igliwia, trocin lub kory sosnowej sprzyja utrzymywaniu się wyższej temperatury i wilgotności gleby

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: