Jak prać buty w pralce? Pamiętaj o tych zasadach, a będą służyły ci latami

Jak prać buty w pralce, aby ich nie uszkodzić? Wbrew pozorom nie jest to trudne zadanie. Pamiętając o kilku podstawowych zasadach, możemy cieszyć się czystym obuwiem bez konieczności uporczywego szorowania.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak szybko usunąć plamę z czerwonego wina?

Wiele osób obawia się prać buty w pralce w obawie przed ich zniszczeniem. Oczywiście nie wszystkie rodzaje obuwia nadają się do prania mechanicznego. Mowa tutaj np. o szpilkach, butach zamszowych czy skórzanych. Jednak w przypadku modeli sportowych nie ma zazwyczaj do tego żadnych przeciwwskazań. Trzeba jedynie pamiętać o zastosowaniu się do kilku podstawowych zasad. 

Anna Lewandowska Sukienka Anny Lewandowskiej za 6278 zł. Fani "rozwalasz system"

Jak prać buty w pralce? Zacznij od odpowiedniego przygotowania 

Zanim włożymy buty do pralki, należy wcześniej wyjąć z nich sznurowadła i wkładki. Te elementy najlepiej jest bowiem umyć ręcznie miękką szczoteczką z dodatkiem szarego mydła. Wkładki możemy dodatkowo posypać sodą oczyszczoną i zostawić na noc. Zneutralizujemy w ten sposób nieprzyjemne zapachy. 

Szczoteczkę możemy wykorzystać później do pozbycia się zabrudzeń z obuwia tj. piach czy zaschnięte błoto. Ostatnią ważną czynnością jest owinięcie butów kocem lub włożeniem ich do specjalnego woreczka. Pomoże to zapobiec powstaniu mechanicznych uszkodzeń podczas prania. 

Pranie butów w pralce. O czym należy pamiętać?

Tak przygotowane obuwie możemy włożyć do bębna pralki. Następnie przechodzimy do ustawiania programu. Najlepiej, aby był on krótki. Buty pierzemy maksymalnie w 30 stopniach oraz 400 obrotach na minutę. Do pojemnika wsypujemy natomiast jedynie trochę proszku do prania. Stanowczo należy unikać dodawania płynów zmiękczających, a także płynów do płukania. 

Biedronka Wielka promocja w Biedronce! Te produkty kupisz o 50 procent taniej

Suszenie butów jest równie ważnym etapem 

Po wyciągnięciu butów z pralki równie dużą uwagę należy przyłożyć do ich prawidłowego wysuszenia. Inaczej możemy doprowadzić do utraty ich pierwotnego kształtu lub powstania odbarwień. Zdecydowanie nie wystawiamy butów na słońce oraz nie kładziemy na kaloryferze. Obuwie powinno znajdować się z dala od bezpośrednich źródeł ciepła. Najlepszym sposobem na suszenie jest wypchanie butów zwiniętymi, suchymi gazetami

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina 

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: