Czternasta emerytura 2022. Będzie wprowadzona na stałe? Seniorzy mają szansę także na 15. emeryturę

PiS przygotowuje się do kolejnych wyborów, co jak się okazuje według doniesień Gazety Wyborczej, może szczególnie ucieszyć seniorów. Według informacji przekazanych przez jednego z polityków partii rządzącej czternasta emerytura 2022 nie będzie prawdopodobnie świadczeniem jednorazowym, a wprowadzonym na stałe. Rząd ma także w planach 15. emeryturę.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Pomaska: Jeśli się na opozycji podzielimy, to PiS znowu wygra wybory
Mam nadzieję, że będzie 14. emerytura, daj Boże, potem 15. emerytura, aż dojdziemy do tego, że podwyższymy państwu wszystkie świadczenia emerytalne w sposób bardzo znaczący, bo to jest ważne. 

Tak w lutym 2020 roku mówił prezydent Andrzeja Duda. Jak się okazuje, możliwe, że wkrótce rzeczywiście nadzieje te zostaną wcielone w życie. Jak donosi jeden z polityków PiS w rozmowie z Gazetą Wyborczą, partia już przygotowuje się do nadchodzących wyborów i przewiduje w związku z tym nowe rozwiązania dla seniorów

Czternasta emerytura 2022. Kto otrzyma pieniądze w tym roku?

Choć początkowo w 2022 roku miały być wypłacone jedynie trzynastki, to ostatecznie rząd zdecydował się także na 14. emeryturę. Mimo marcowej waloryzacji, na skutek której wielu seniorów otrzymuje nieco wyższe świadczenia, nie zostały podniesione progi dochodowe uprawniające do otrzymania czternastki. 

Na pełną kwotę, czyli 1217,98 zł netto, mogą liczyć zatem tylko do osób, których świadczenia nie przekraczają 2900 zł brutto. Według szacunków rządu będzie to około 7,7 mln seniorów. W stosunku do pozostałych zostanie zastosowana zasada "złotówka za złotówkę". Wypłaty ruszą już w sierpniu, ale mogą zakończyć się nawet we wrześniu. 

Czternasta emerytura 2022 uchwalona mimo zastrzeżeń opozycji 

Czy osoby, których świadczenie przekracza 2,9 tys. zł brutto, słabiej odczuwają podwyżki cen? (...) Zagrożenie ubóstwem wśród seniorów jest cały czas na wysokim poziomie. Obecnie ich dochody coraz szybciej konsumuje wysoka inflacja. Potrzebne są zmiany systemowe, które ograniczyłyby skutki rosnących kosztów życia.

Na ten aspekt zwróciła uwagę podczas prac nad projektem posłanka Joanna Frydrych z Koalicji Obywatelskiej. Padła zatem propozycja o wprowadzenie przepisu, zgodnie z którym świadczenia emerytalno-rentowe byłyby waloryzowane dwa razy w roku, jeśli inflacja w pierwszym półroczu przekroczy 5 proc. Wśród poprawek do ustawy znalazła się także wzmianka o tym, aby czternastki zostały przyznane wszystkim bez względu na wysokość świadczenia podstawowego. Niestety żadna z nich nie została ostatecznie wzięta pod uwagę. 

Czy czternasta emerytura zostanie wprowadzona na stałe? Niewykluczone są także "piętnastki"

W rozmowie z Gazetą Wyborczą polityk partii rządzącej przyznał, że: 

Seniorzy to ważna dla nas grupa społeczna, dlatego nasz program musi zawierać pewne działania nakierowane właśnie na nich. 

Zgodnie z przekazanymi informacjami w nowym programie wyborczym PiSu ma znaleźć się zatem obietnica nie tylko o wprowadzeniu 14. emerytur na stałe:

Całkiem możliwe jest 15. świadczenie w wysokości najniższej emerytury.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: