Piwonie - sadzonki. Kiedy sadzić te kwiaty? Znamy kilka trików, dzięki którym urosną bujne i będą zachwycać

Piwonie sadzonki: kiedy sadzić te kwiaty? Znamy kilka trików, dzięki którym rośliny te urosną bujne i będą zachwycać swoim pokaźnym wyglądem. Bez wątpienia mogą być wielką ozdobą każdego ogrodu.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Piwonia w zależności od odmiany różni się wyglądem. Może mieć wspaniałe różnobarwne kwiaty i wysokość 100 cm, ale także takie ciemnoczerwone wspaniale prezentują się na tle soczyście zielonych liści. Te najpopularniejsze to piwonia chińska, lekarska, drzewiasta i koperkowa zwana delikatną. Jeżeli chcemy zasadzić je w naszym ogrodzie oto kilka rad.

Zobacz wideo Soda oczyszczona ma wiele zastosowań - np. pomoże ci zadbać o rośliny. Sprawdź jak!

Piwonie sadzonki: jak wybrać?

Piwonie można kupić do naszego ogrodu w dwóch formach. Specjalistyczne sklepy najczęściej oferują sadzonki produkcji holenderskiej. Za nimi najlepiej rozejrzeć się jednak jesienią, ponieważ wtedy wybór dostępnych odmian jest największy. Wszystko dlatego, że na przełomie września i października rośliny te znajdują się w fazie spoczynku, dzięki czemu łatwiej je podzielić i przygotować do sprzedaży.

Wiosną natomiast możemy spotkać się z piwoniami sprzedawanymi w pojemnikach. Po ich zakupie należy niezwłocznie posadzić. Jednak ten typ zdobędziemy jedynie w placówkach stacjonarnych.

Piwonie sadzonki: kiedy sadzić te kwiaty?

Sadzonki piwonii zakupić możemy jako tak zwane gołe kłącza, ponieważ roślina ta to bylina. Każde z nich ma korzenie i od 3 do 5 pąków, i pozbawione są części naziemnych. Co ciekawe kłącza takie sprzedawane są bez ziemi. Przy ich zakupie należy sprawdzić, czy są mocne i mięsiste. Zwróćmy też uwagę na wygląd korzeni, które też powinny być mocne i zdrowe, a nie mieć zbyt ciemnego koloru i wyraźnych przesuszeń. Przyjrzyjmy się również, czy kłącza są wolne od chorób, zwłaszcza grzybowych.

Sadzonki piwonii bylinowej należy umieścić na odpowiedniej głębokości. Rośliny kupione w doniczkach sadzimy tak, by wysokość ziemi w doniczce równała się z wysokością gruntu. Przy odsłoniętym systemie korzeniowym trzymajmy się zasady, że roślina ta powinna znajdować się płytko pod powierzchnią ziemi. Najlepiej będzie umieścić pąki na głębokość 3 do 5 cm.

Jak długo kwitnie piwonia chińska i piwonia koperkowa?

Większość odmian tej pięknej rośliny w tym piwonia chińska, piwonia japońska czy piwonia drzewiasta kwitną na przełomie maja i czerwca. Ich pokaźnymi kwiatami możemy cieszyć się w ogrodach przez około 4 tygodnie. Piwonia koperkowa jest jednak wyjątkowa i kwitnie najwcześniej, bo na przełomie kwietnia i maja. W dodatku posiada pojedyncze karminowe kwiaty. Piwonia koperkowa o pełnych kwiatach występuje bardzo rzadko. Co ważne stanowisko ma wpływ na wygląd wszystkich odmian. Piwonie krzewiaste powinno się uprawiać na stanowiskach słonecznych, ma wtedy obfitsze kwitnienia lub lekko ocenionych wtedy ma mniej obfite, ale dłuższe kwitnienie.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: