Depilacja miejsc intymnych. Czy trzeba golić je przed wizytą u ginekologa?

Wizyta u ginekologa może być dla niektórych kobiet niezwykle stresująca. Uczucie napięcia potęgować może także kolejna kwestia, czyli golenie miejsc intymnych. Czy idąc na wizytę, powinniśmy usunąć całe owłosienie z tych okolic?

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Czy depilacja miejsc intymnych przed wizytą u ginekologa jest konieczna? Nie. Dla lekarza zdecydowanie ważniejsze jest zdrowie pacjentki, a także jej psychiczny komfort. Należy również pamiętać o tym, że włosy łonowe pełnią ważną funkcję. Chronią narządy intymne przed infekcjami. Ponadto zapobiegają odparzeniom i otarciom, na które może być narażona gładko ogolona skóra. 

Jednak z drugiej strony zbyt długie owłosienie może być świetnym miejscem do rozmnażania się wirusów i bakterii. Ponadto utrudnia higienę podczas miesiączki. Co w takim razie zrobić? Najlepszym rozwiązaniem byłoby zachowanie włosów jedynie na wzgórku łonowym i wargach sromowych. 

Przyszła do pracy z nieogolonymi nogami. Szef wezwał ją na dywanik 'Sprzeczne z polityką firmy'Przyszła do pracy z nieogolonymi nogami. Szef wezwał ją na dywanik "Niehigieniczne"

Czy golić miejsca intymne przed wizytą u ginekologa?

Tutaj każda z pacjentek powinna postawić na swój komfort psychiczny, jednakże dobrze by pamiętała o tym, że zbyt długie owłosienie może utrudnić lekarzowi rozpoznanie zmian skórnych wokół krocza. W zależności od tego, jakie badanie przeprowadza nam lekarz, możemy dostosować do tego owłosienie w miejscach intymnych. Na przykład kobiety do 11 tyg. ciąży mają wykonywane badanie dopochwowe, ale już po 11 tyg. lekarz wykonywane jest jako USG przezbrzuszne, czyli za pomocą głowicy przezbrzusznej przez powłoki brzuszne. W tym miejscu po raz kolejny najlepszym rozwiązaniem może być zachowanie włosków na wzgórku łonowym. 

Zobacz wideo Badanie usg w ciąży - na czym polega?

Jak depilować miejsca intymne?

To kwestia indywidualna każdej kobiety, związana również z jej komfortem psychicznym. Niektóre z pań wolą to robić same za pomocą maszynki do golenia czy golarki. Inne udają się do salonów kosmetycznych, gdzie włoski są usuwane za pomocą wosku czy lasera. Jest to znacznie droższe, ale efekty utrzymują się zdecydowanie dłużej. 

Jeśli chodzi o samą depilację, możemy wyróżnić trzy rodzaje: francuska, brazylijska i hollywoodzka. Pierwsza polega na usunięciu włosków, które mogą wystawać spod bielizny. Brazylijską najczęściej wykonuje się w gabinetach kosmetycznych i polega na usunięciu włosów nie tylko z warg sromowych, ale również odbytu, pachwin i wzgórka łonowego, pozostawiając na nim wyłącznie cienki pasek włosów. Hollywoodzka zakłada całkowite pozbycie się owłosienia z miejsc intymnych. 

Depilacja miejsc intymnych - jak uniknąć podrażnień?Położna radzi, jak depilować miejsca intymne, by uniknąć podrażnień. Jej nagranie stało się viralem

Kiedy wykonać depilację przed wizytą u ginekologa?

Jeśli planujemy pozbyć się całkowicie owłosienia z miejsc intymnych za pomocą golarki, powinniśmy zrobić to na 1-2 dni przed planowaną wizytą u lekarza. Dzięki temu unikniemy podrażnienia skóry lub ewentualnego zadraśnięcia czy mikrourazu. Dokładnie tak samo sytuacja wygląda w przypadku usuwania włosków woskiem. Skóra po takim zabiegu może być opuchnięta, podrażniona i zdecydowanie bardziej wrażliwa.

Wasze historie i opinie są dla nas ważne. Czekamy na Wasze listy i komentarze. Piszcie do nas na adres: kobieta@agora.pl. Najciekawsze listy opublikujemy.

Więcej o: