Ten naturalny oprysk na stonkę jest skuteczny i tani. Wykonasz go samodzielnie za mniej niż 3 zł

Chciałabyś samodzielnie stworzyć naturalny oprysk na stonkę ziemniaczaną? Jest to nie tylko możliwe, ale również bardzo proste w przygotowaniu i tanie. Wyjaśnimy, co będzie ci potrzebne, a także jak wykonać to prawidłowo. Efekt może zaskoczyć skutecznością.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Stonka to główny i najgroźniejszy szkodnik dla upraw ziemniaków. Rozprzestrzenia się tak szybko, że stała się problemem globalnym. Jest ona bardzo ciepłolubna dlatego pojawia się głównie gdy na dworze mamy od 18 do 26 st. C. Gdy temperatura gleby przekroczy tylko 15°C, dorosłe stonki wychodzą na powierzchnię i po odnalezieniu ziemniaków zaczynają żerować i kopulują. Potem samice składają na spodniej stronie liści intensywnie żółte jaja. Jednak największe zniszczenia w uprawach powodują żarłoczne larwy. Jak się ich pozbyć w naturalny sposób? Oto kilka metod.

Zobacz wideo Ziemniaki nie tuczą! Wręcz pomagają w przemianie materii

Naturalny oprysk na stonkę to gnojówka z pokrzywy. Wykonasz ją sama

Doskonałym naturalnym opryskiem na stonkę okazuje się gnojówka z pokrzywy. Jak ją przygotować?

Aby przygotować 10 litrów gnojówki z pokrzywy, będziemy potrzebować:

  • 1 kg świeżych młodych pokrzyw pociętych na mniejsze części.
  • 10 litrów wody-najlepiej jeśli będzie to odstana deszczówka
  • Plastikowe wiadro lub beczka- nie nadają się pojemniki metalowe czy betonowe!

Rozdrobnione pokrzywy układamy na dnie wiadra i zalewamy wodą następnie:

  1. Przykryj wiadro: pojemnik przykrywamy gazą lub siatką. Nie można go zamykać, gdyż fermentacja pokrzywy powinna zachodzić przy udziale tlenu.
  2. Pojemnik ustawiamy w zacisznym, lekko zacienionym miejscu na dwa tygodnie.
  3. Fermentującą zawartość mieszamy codziennie! Roztwór ten ma bardzo nieprzyjemny zapach, dlatego też nie należy ustawiać go blisko domu.
  4. Gnojówka z pokrzywy będzie gotowa, kiedy z powierzchni wody zniknie piana, a roztwór zmieni kolor na lekko brunatny.

Aby stworzyć odpowiedni oprysk, tak sporządzony płyn należy rozcieńczyć w proporcjach 1 część gnojówki na 20 części wody. Warto wiedzieć, że jest ona również doskonałym naturalnym nawozem. Wtedy rozcieńczamy ją w proporcji 1:10.

Niezawodny oprysk na stonkę: wykorzystaj musztardę

Jeżeli naszym celem jest usunięcie stoki z ziemniaków w naturalny i ekologiczny sposób, warto sięgnąć po łatwo dostępne środki takie jak np. musztarda. Zastanawiasz się, w jaki sposób to zadziała? Musztarda ma specyficzny zapach, którego nie znosi stonka. Jej użycie nie zabija tego owada, ale go odstrasza. Rośliny potraktowane środkiem z dodatkiem musztardy stają się dla stonki niejadalne.

Ekologiczny oprysk na stonkę. W tym zadaniu idealnie sprawdzi się ocet

Kolejną metodą skuteczną w walce ze stonką jest ocet. Płyn ten i jego opary są dla tego owada zabójcze. Należy jednak rozcieńczyć go w odpowiednich proporcjach. Odpowiednia będzie ta 1:10. W ten sposób nie uszkodzimy też roślin. Pierwszy naturalny oprysk na ziemniaki, należy przeprowadzić, gdy rośliny osiągną wysokość ok. 15 cm. Następnie powtarzamy go jeszcze trzykrotnie w okresie wegetacji.

Domowy oprysk na stonkę: mleko potrafi zaskoczyć działaniem

Jedną z ciekawszych metod walki ze stonką, jest oprysk z wykorzystaniem chudego mleka. Mało kto wie, że taka ciecz działa odstraszająco na larwy tego chrząszcza. Jak go przygotować? Wystarczy połączyć mleko z wodą w proporcji 1:10. Następnie dokładnie spryskać taką mieszaną rośliny.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: