Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Seniorzy poza podstawowym świadczeniem wypłacanym z ZUS mogą liczyć na różnego rodzaju dodatki. W wielu przypadkach będzie niezbędny wniosek oraz spełnienie odpowiednich kryteriów. Podpowiadamy, kto ma szansę na uzyskanie dodatkowych środków pieniężnych.
Po raz pierwszy trzynastki wypłacone zostały w 2019 roku. Decyzją rządu zostały one zagwarantowane jako świadczenie, które będzie wypłacane corocznie. Chcąc otrzymać środki, seniorzy nie muszą składać żadnych wniosków. Jedynym obligatoryjnym kryterium jest status emeryta. Wysokość 13. emerytury jest równa minimalnej emeryturze obowiązującej w danym roku, a więc w 2022 było to 1338,44 zł brutto.
14. emerytura miała być natomiast świadczeniem jednorazowym, ale ostatecznie rząd zadecydował o jej wypłacie również w 2022 roku. W tym przypadku pieniądze nie trafią jednak do wszystkich. Pełną wysokość świadczenia otrzymają emeryci, których miesięczny dochód nie przekracza 2900 brutto. W stosunku do pozostałych zostanie zastosowana zasada złotówka za złotówkę. Seniorzy nie muszą składać wniosku o wypłatę czternastki.
13. i 14. emerytura to nie jedyne sposoby na podreperowanie domowego budżetu. Niektórzy seniorzy mogą ubiegać się także o:
Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina