Jak usunąć mech z trawnika? Trzy banalne i sprawdzone sposoby na zadbany teren przed domem

Podpowiadamy, jak usunąć mech z trawnika i przywrócić mu bujny, piękny wygląd. Sposoby na zielony trawnik bez mchu są co najmniej trzy. Poniżej przedstawiamy te najbardziej skuteczne, ale i banalne. Zwróć uwagę na to, czy nie popełniasz jednego z najczęstszych błędów.

Mech w ogrodzie może pojawiać się z różnych przyczyn. Jeśli zajmie sporą część trawnika, może stanowić poważny kłopot. Przede wszystkim, wpłynie na aspekty wizualne. Trawa nie będzie wyglądała już na bujną, zdrową i zieloną. Przedstawiamy trzy sposoby na zadbany trawnik bez mchu.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Joanna Koroniewska pokazała piękny ogród Katarzyny Dowbor

Jak pozbyć się mchu z trawnika? Upewnij się, czy nie popełniasz tych błędów

Pierwszym sposobem na pozbycie się mchu z trawnika, jest dokładne sprawdzenie, czy sami nie jesteśmy odpowiedzialni za ten problem. Mech na trawniku może powodować:

  • Zbyt kwaśna gleba 
  • Zacienienie trawnika w połączeniu z wysoką wilgotnością 
  • Zbyt intensywne nawożenie trawnika
  • Zbyt mocno zbita gleba 
  • Obecność filcu w trawie

Anita Werner Sukienka Anity Werner jest idealna na wesele. W podobnych zabłyśniesz

Jak usunąć mech z trawnika? Zadbaj o odpowiednią jego pielęgnację

Kiedy już wykluczysz wszystkie powyższe przyczyny, pozostaje zadbać o trawnik w przyszłości. Zanim dowiesz się, jak usunąć mech, podpowiadamy, jaki jest sekret bujnego trawnika bez mchu. Nawożenie to obowiązek każdego ogrodnika i ogrodniczki! Wczesną wiosną trawnik powinien być bardzo nisko skoszony. Następnie, na swoim trawniku wykonujemy wertykulacje na tzw. krzyż. Obowiązkowo dosiewamy też nasion trawy, rozsypujemy nawóz, a następnie piaskujemy trawnik w celu rozluźnienia gleby. Po kilku tygodniach warto dodać też nawóz długo działający, dla utrwalenia efektu.

Mydło błotno-solne Mydło błotno-solne to najtańszy sposób na gładkie plecy i dekolt

Jak pozbyć się mchu z trawnika za pomocą wapnowania?

Skuteczną metodą na mech w ogrodzie, w sytuacji kiedy nawożenie nie pomaga, jest wapnowanie. Zanim zaczniesz, najpierw sprawdź kwasowość podłoża. Jeśli jest niższa niż pH 6,0, wykonaj wapnowanie nawozem z dolomitem, który odkwasi glebę. Rozsyp go na powierzchni i podlej niewielkim strumieniem wody. Po tym czasie trawa powinna rosnąć wysoka, zielona i pozbawiona nalotu z mchu.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: