Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Zarówno cebula jak i szczypior nieodłącznie związane są z kuchnią polską. Używamy ich w przygotowaniu wielu rodzimych dań. W związku, z tym że zużywa się ich naprawdę sporo, warto mieć, choć małą uprawę tego warzywa w swoim przydomowym ogrodzie.
Przede wszystkim musimy wiedzieć, że cebula na szczypiorek powinna być zdrowa, twarda bez oznak uszkodzeń oraz ewentualnych grzybowych plam. W naszym ogrodzie można posadzić nawet większą cebulę zakupioną w zwykłym sklepie, o ile tylko jest ładna i nie jest uszkodzona, a także nie gnije. Warto też wiedzieć, że doskonale do tego celu nadaje się cebula dymka.
Jeżeli chcielibyśmy zagwarantować sobie świeży szczypior na lata, można także zasiać siedmiolatkę. Jest to warzywo wieloletnie. Na tym samym miejscu może rosnąć wiele lat, lecz przeciętnie 7, stąd nazwa „cebula siedmiolatka".
Jeżeli zdecydujemy się na sadzenie cebuli dymki, powinniśmy najpierw ją zaprawić. Na czym to polega? Zabieg ten ma na celu ochronę roślin przed chorobami oraz szkodnikami. Przeprowadzany jest przed wysadzeniem do gruntu i polega na pokryciu cebulek cienką i równomierną warstwą preparatu często chemicznego, który nie tylko zabezpiecza młode cebulki przed patogenami znajdującymi się w glebie i na samych cebulkach, ale również ogranicza ryzyko zaatakowania ich przez szkodniki. Efektem tego są bardziej wyrównane i wyższej jakości plony.
Można zrobić to jednak także naturalnymi domowymi metodami. Dymkę zaprawiamy przed sadzeniem, mieszając ją z popiołem drzew liściastych lub z mączką bazaltową.
Uprawa dymki to najstarsza, najłatwiejsza i najbardziej tolerancyjna na niesprzyjające warunki klimatyczne i glebowe metoda uprawy cebul. Najlepiej sadzić dymkę jak najwcześniej, wiosną końcem marca lub na początku kwietnia, ponieważ nie jest wrażliwa na przymrozki ani na zaskorupianie się gleby. Jednak jeżeli nie zdaliśmy możemy zrobić to nieco później zwłaszcza jeżeli zależy nam na szczypiorze. Wszystko dlatego, że zbiór cebuli z uprawy z dymki jest wcześniejszy nawet o miesiąc od cebuli z siewu i o dwa tygodnie od tej z rozsady. Jeżeli jednak zależy nam na uprawie ozimej, cebulę dymkę powinniśmy sadzić we wrześniu-październiku, a zbieramy ją już w maju.
Cebulę siedmiolatkę natomiast sieje się w marcu i kwietniu oraz lipcu i sierpniu. Zrobić możemy to od razu do gruntu albo najpierw do skrzynek. Cebula ta wschodzi bardzo dobrze w ciągu 14-20 dni. Bardzo łatwo rozsiewa się też sama. Rozsadę wyhodowaną z nasion natomiast sadzi się w czerwcu.
Jeżeli chcesz zasadzić w swoim ogrodzie cebulę dymkę, musisz wiedzieć, jak zrobić to prawidłowo. Oto instrukcja:
Tak siejemy natomiast siedmiolatkę:
Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina