Niezawodny sposób na nornice. Jak się pozbyć ich z ogrodu? To prostsze niż myślisz

Nornice, choć osiągają zaledwie około 15 cm, to potrafią wyrządzić w ogródku ogromne szkody. Niszczą rośliny i ich korzenie, wyjadają owoce, a nawet obgryzają korę drzew. Jak się pozbyć nornic z ogrodu? Zdradzamy niezawodne sposoby na walkę z tymi gryzoniami.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Zdrowotny ogród. Te rośliny oczyszczą powietrze w domu

Nornice podgryzają nie tylko korzenie, ale i zielone części roślin, żywią się nasionami warzyw i owoców, a także mogą obryzgać kory drzew. Z tych właśnie powodów nie są mile widzianymi gośćmi w naszych ogrodach. W jaki sposób można się ich pozbyć oraz zapobiec kolejnym wizytom? Podpowiadamy. 

Nornica czy kret — jak rozpoznać, z którym szkodnikiem mamy do czynienia?

Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ogrodnictwem, mogą mieć problem z określeniem czy zawitał u nich kret, czy też nornica. Oba szkodniki podgryzają rośliny, co prowadzi do ich szybkiego więdnięcia oraz kopią tunele. Jednak nornice nie zostawiają po sobie charakterystycznych kopców takich jak krety. Na trawniku będziemy mogli dostrzec natomiast niewielkie dziury, mające po ok. 5 cm średnicy. 

Izabela Janachowska Już nie czarny! Izabela Janachowska ma najmodniejszy kolor garnituru

Sposób na nornice. Jak się pozbyć niechcianych gości? Warto zapobiegać ich wizytom

Nornice na pewno nie zostaną w naszym ogrodzie na dłużej, jeśli będą miały utrudniony dostęp do pożywienia. Powinniśmy zatem, sadząc rośliny cebulowe do gruntu, robić to w specjalnych koszyczkach z drutu. Będą one stanowiły barierę przed gryzoniami. Dodatkowo przed siewem można w glebie umieścić także siatkę o oczkach średnicy 15 cm. Drzewa natomiast warto owinąć na pniu siatką lub słomkową matą. 

Mrówki Ten domowy sposób na mrówki w ogrodzie kosztuje mniej niż 3 zł

Jak pozbyć się nornic z ogrodu? Wykorzystaj te rośliny 

Dobrym pomysłem jest także zasadzenie w ogródku roślin, które zniechęcą nornice do przebywania w naszym ogrodzie. Mowa tutaj o mięcie, czosnku, nostrzyku, koronie cesarskiej, czarnej porzeczce i wilczomleczu. Niektóre aromaty będą pomocne także, jeśli zauważymy wykopane przez nornice tunele. Wówczas wystarczy włożyć do środka gałązkę tui, ząbki czosnku, wysuszone pędy bzu lub liście orzecha włoskiego, aby je wypędzić.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: