Emerytury od lipca 2022 - tabela netto. Świadczenia będą wyższe. Nowe stawki nie obejmą wszystkich seniorów

Zmiany od 1 lipca 2022 w Polskim Ładzie to kolejna rewolucja m.in. w świadczeniach emerytalno-rentowych. Obniżka PIT z 17 do 12 procent wpłynie bowiem na comiesięczne wypłaty z ZUS. Nie wszyscy seniorzy mogą jednak liczyć na dodatkowy zastrzyk gotówki.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Kosiniak-Kamysz o Polskim Ładzie: W starym bałaganie zrobiono jeszcze większy bajzel

Nadejście wraz z 2022 rokiem Polskiego Ładu wywołało niemałe zamieszanie. Była to jedna z największych rewolucji podatkowych od wielu lat. Niestety jak się okazuje, wciąż potrzebne są kolejne poprawki. Kolejne zmiany wejdą w życie już 1 lipca. Co to oznacza dla podatników? 

Tak będą wyglądały emerytury od lipca 2022 - tabela netto

To właśnie obniżenie PIT z 17 na 12 proc. w progu podatkowym 120 tys. zł będzie jedną z najistotniejszych zmian dla wszystkich Polaków. Obejmie ona bowiem wszystkich podatników w skali podatkowej, czyli pracowników na etacie, zleceniobiorców i niektórych przedsiębiorców, ale także emerytów i rencistów. Dla wielu z tych osób oznacza to podwyżki. Seniorzy również zaliczają się do tej grupy. Ich świadczenia wzrosną od 5 do nawet 275 zł miesięcznie. Tabela pokazująca dokładne zmiany, znajduje się w galerii na początku artykułu. 

Nowa reforma ma obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku, a więc nadpłacone zaliczki za okres styczeń — czerwiec urząd skarbowy zwróci nam podczas rozliczania PIT za 2022 rok.

Najniższa emerytura 2022 bez zmian. Ci seniorzy nie skorzystają na nowym Polskim Ładzie

Obniżka PIT nie jest dobrą wiadomością dla wszystkich seniorów, bo nie każdy na wprowadzonej reformie skorzysta. Bez zmian pozostaną świadczenia emerytów i rencistów, których wypłaty nie przekraczają 2500 zł brutto miesięcznie. Dochody tej grupy są bowiem zwolnione z podatku

Polski Ład – zmiany od 1 lipca 2022 r. Na co jeszcze powinni przygotować się podatnicy?

Nie tylko seniorów czekają zmiany. Przygotować się na nie muszą, wszyscy podatnicy. W projekcie zmian przyjętym przez rząd 22 kwietnia 2022 r. znalazł się również zapis o tym, że: 

  • zostanie zlikwidowana ulga dla klasy średniej, 
  • obniżka PIT wpłynie na kwotę zmniejszającą podatek — zmaleje ona z 5 100 zł do 3 600 zł, 
  • na wysokość wynagrodzenia wpłyną też koszty uzyskania przychodu, 
  • przedsiębiorcy będą mogli odliczać składki zdrowotne, będąc na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej,
  • podatnicy nie będą już musieli liczyć podwójnie i porównywać zaliczki na PIT,
  • podatnik będzie musiał złożyć PIT-2 w celu potrącenia kwoty zmniejszającej podatek,
  • oświadczenia PIT-2 będą mogli składać też podatnicy uzyskujący dochody z umów zleceń i umów o dzieło. 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina 

Więcej o: