Ziemiórki-jak się pozbyć tych nieznośnych muszek? Znamy skuteczne domowe metody za mniej niż 4 zł

Przy twoich roślinach zauważyłaś gromadzące się latające czarne muszki? To prawdopodobnie ziemiórki. Jak się pozbyć tych nieznośnych małych owadów? Znamy na to proste i skuteczne rozwiązania za mniej niż 4 zł.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Obecność ziemiórek bywa bardzo denerwująca. Dorosłe osobniki gromadzą się w jednym miejscu najczęściej nad rośliną, w której się rozmnażają i uporczywie latają. Aby skutecznie się ich pozbyć, nie możemy działać jedynie na latające ziemiórki, ponieważ kolejne zapewne w stadium larwalnym są już w doniczkach kwiatów. Znamy skuteczne metody na oba ich stadia rozwoju.

Zobacz wideo Muszki owocówki - skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Jak rozpoznać ziemiórki? Wszystko zależ od jej stadium

Dorosłe osobniki tego owada przypomina muszki owocówki, natomiast ich larwy są niemal niedostrzegalne gołym okiem. Larwy ziemiórek osiągają do 8 milimetrów, a ich ciała są praktycznie przezroczyste, z czarną główką. Młode, nielatające osobniki bytują w ziemi, odżywiając się materią organiczną, ale gdy jej zabraknie, nie pogardzą korzeniami roślin. Dorosłość osiągają po około 11 dniach od wylęgnięcia się. Te małe owady w postaci dorosłej odróżnimy od muszek owocówek tym, że są one znacznie mniejsze i smuklejsze. Zwykle latają niedaleko od doniczek z roślinami, w przeciwieństwie do owocówek, które raczej znajdziemy jedynie w kuchni.

Jak pozbyć się ziemiórki domowe sposoby

Jeżeli zauważyłaś dużą liczbę latających dorosłych ziemiórek, warto w walce z nimi zastosować pułapki. Aby ją przygotować, potrzebujemy:

  • pusty plastikowy pojemnik
  • kilka łyżek octu jabłkowego lub winnego
  • ok. pół szklanki wody
  • kilka kropel płynu do mycia naczyń
  • kurkumę w proszku

Wszystkie składniki należy razem wymieszać i postawić przygotowaną miksturę w pobliżu zainfekowanych doniczek. Ziemiórki zostaną zwabione zapachem octu oraz żółtym kolorem kurkumy. Gdy tylko dotkną cieczy, szybko w niej utoną. 

Ziemiórki-jak się pozbyć tych nieznośnych muszek? Znamy skuteczne domowe metody za grosze

Ważne, by walczyć z każdą formą ziemiórek na raz, ponieważ pominięcie któregokolwiek etapu rozwoju muszki będzie skutkowało jej dalszym rozmnażaniem. Dlatego następna domowa metoda jest skuteczna na pozbycie się larw.

Ziemiórki-jak się pozbyć tych nieznośnych muszek? Znamy domowe sposobyZiemiórki-jak się pozbyć tych nieznośnych muszek? Znamy domowe sposoby Tomasz Klejdysz/iStock.com

W tej sytuacji niestety wymagana jest wymiana ziemi i dokładne opłukanie korzeni. Ten sposób powinien być bardzo skuteczny na larwy tego owada, ponieważ zostaną po prostu usunięte i zutylizowane.

Zastanawiasz się, czy w danej doniczce oby na pewno występują larwy i tego owada i chcesz to sprawdzić przed wymianą ziemi? Do doniczek, w których podejrzewamy, że mogą się gnieździć ziemiórki, możemy włożyć plasterek ziemniaka lub ogórka. Zainteresowane nowym posiłkiem larwy dosyć szybko znajdą warzywo i rozpoczną ucztę. Gdy ów plasterek podniesiemy po około 12-24 godzinach, najprawdopodobniej znajdziemy pod nim małe stadko larw. Dzięki temu możemy mieć pewność, gdzie rozmnażają się ziemiórki.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: