Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Obecność ziemiórek bywa bardzo denerwująca. Dorosłe osobniki gromadzą się w jednym miejscu najczęściej nad rośliną, w której się rozmnażają i uporczywie latają. Aby skutecznie się ich pozbyć, nie możemy działać jedynie na latające ziemiórki, ponieważ kolejne zapewne w stadium larwalnym są już w doniczkach kwiatów. Znamy skuteczne metody na oba ich stadia rozwoju.
Dorosłe osobniki tego owada przypomina muszki owocówki, natomiast ich larwy są niemal niedostrzegalne gołym okiem. Larwy ziemiórek osiągają do 8 milimetrów, a ich ciała są praktycznie przezroczyste, z czarną główką. Młode, nielatające osobniki bytują w ziemi, odżywiając się materią organiczną, ale gdy jej zabraknie, nie pogardzą korzeniami roślin. Dorosłość osiągają po około 11 dniach od wylęgnięcia się. Te małe owady w postaci dorosłej odróżnimy od muszek owocówek tym, że są one znacznie mniejsze i smuklejsze. Zwykle latają niedaleko od doniczek z roślinami, w przeciwieństwie do owocówek, które raczej znajdziemy jedynie w kuchni.
Jeżeli zauważyłaś dużą liczbę latających dorosłych ziemiórek, warto w walce z nimi zastosować pułapki. Aby ją przygotować, potrzebujemy:
Wszystkie składniki należy razem wymieszać i postawić przygotowaną miksturę w pobliżu zainfekowanych doniczek. Ziemiórki zostaną zwabione zapachem octu oraz żółtym kolorem kurkumy. Gdy tylko dotkną cieczy, szybko w niej utoną.
Ważne, by walczyć z każdą formą ziemiórek na raz, ponieważ pominięcie któregokolwiek etapu rozwoju muszki będzie skutkowało jej dalszym rozmnażaniem. Dlatego następna domowa metoda jest skuteczna na pozbycie się larw.
Ziemiórki-jak się pozbyć tych nieznośnych muszek? Znamy domowe sposoby Tomasz Klejdysz/iStock.com
W tej sytuacji niestety wymagana jest wymiana ziemi i dokładne opłukanie korzeni. Ten sposób powinien być bardzo skuteczny na larwy tego owada, ponieważ zostaną po prostu usunięte i zutylizowane.
Zastanawiasz się, czy w danej doniczce oby na pewno występują larwy i tego owada i chcesz to sprawdzić przed wymianą ziemi? Do doniczek, w których podejrzewamy, że mogą się gnieździć ziemiórki, możemy włożyć plasterek ziemniaka lub ogórka. Zainteresowane nowym posiłkiem larwy dosyć szybko znajdą warzywo i rozpoczną ucztę. Gdy ów plasterek podniesiemy po około 12-24 godzinach, najprawdopodobniej znajdziemy pod nim małe stadko larw. Dzięki temu możemy mieć pewność, gdzie rozmnażają się ziemiórki.
Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina