Będzie druga waloryzacja emerytur 2022? Jej skutki zmartwią seniorów. Mogą stracić to świadczenie

Druga waloryzacja emerytur 2022 to marzenie wielu seniorów. Czy są na nią szanse? Okazuje się, że aby mogła mieć miejsce, seniorzy musieliby stracić jedno ze świadczeń. Niestety, jest to rekordowe świadczenie, w związku z tym taka wymiana może się nie opłacić.

Pierwsza waloryzacja emerytur ucieszyła seniorów. W związku z rosnącą inflacją, taki zwrot akcji poprawił sytuację finansową wielu z nich. Niestety, obecnie inflacja przekroczyła 12 procent, a seniorzy nieśmiało zaczęli domagać się drugiej waloryzacji. Na ten moment, otrzymali już trzynastą emeryturę. Za kilka miesięcy na ich kontach pojawi się czternasta emerytura, ale czy na pewno?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Emerytury. Co się ma zmienić i kto na tym skorzysta? [Q&A]

Druga waloryzacja 2022 jest możliwa? To mogłoby wiele zmienić

Pierwsza waloryzacja emerytur podniosła nie tylko podstawowe świadczenia, ale i czternastą, czy trzynastą emeryturę. Ponieważ wskaźnik waloryzacji wynosił w styczniu 2022 7 procent, o tyle wzrosło podstawowe świadczenie. Seniorzy, którzy pobierają najniższe, otrzymują teraz 1217,98 zł netto (na rękę), czyli 1338,44 zł brutto. Tyle samo wynosi "trzynastka" i "czternastka". Gdyby ponowna waloryzacja weszła w życie, wówczas seniorzy mogliby zyskać nawet kilkaset złotych co miesiąc. 

Druga waloryzacja emerytur 2022, a czternasta emerytura. Kiedy wypłata?

Kiedy seniorzy spekulują, czy druga waloryzacja wejdzie w życie, warto wiedzieć, kiedy otrzymają czternastą emeryturę. Termin zbliża się wielkimi krokami, bowiem wypada na koniec wakacji. Emeryci i renciści dostaną pieniądze już w sierpniu tego roku wraz z podstawowym świadczeniem.

Druga waloryzacja emerytur, a utrata innego świadczenia. Minister zna odpowiedź

Niestety, rząd w odpowiedzi na prośby seniorów o kolejne świadczenia, podjął decyzję o czternastej emeryturze, której i tak miała być jednorazowa w 2021. W 2022 roku powróciła po to, aby poprawić sytuację seniorów w związku z rosnącą inflacją. Niedawno, przeprowadzono ankietę w jednej z gazet. Zdaniem ankietowanych biorących udział w badaniu przeprowadzonym przez Instytut Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu" wynika, że obywatele woleliby ponowną waloryzację od wypłaconej "czternastki". Niestety, Minister Moląg rozwiała wątpliwości. Zaznaczyła, w jednej ze swoich wypowiedzi, że seniorzy mogą liczyć tylko na jeden zastrzyk gotówki. "Czternastka" wykluczyła szansę na drugą waloryzację.

Jeżeli chodzi o waloryzację rent i emerytur to była ona w tym roku wyższa niż zakładane wskaźniki Głównego Urzędu Statystycznego, a więc waloryzacji dodatkowej w tym roku nie planujemy, ale planujemy wypłatę 14. emerytury

-zdradziła w programie 1 Polskiego Radia.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: