Wymieniasz swój ręcznik raz na kilka tygodni? Ekspert wyjaśnia, dlaczego to źle

Kiedy ostatni raz wymieniałeś swój ręcznik kąpielowy? No właśnie. Robimy to zdecydowanie za rzadko!

Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl  

Mały, brudny sekret

Raz na miesiąc? Raz na trzy tygodnie? Gdy jest brudny? Jak często wymieniać ręcznik kąpielowy? Zastanawialiście nad tym kiedyś? Amerykańska firma GE Appliances przeprowadziła badanie na ten temat. Poddano analizie nasze nawyki związane z praniem. Okazuje się, że większość ankietowanych, aż 50 proc., uważa, że:

Ręcznik jest czysty, kiedy go używam

Wszyscy przyznają, że używają ręcznika przynajmniej pięć razy zanim wrzucą go do pralki. 14 proc. wyciera się jednym ręcznikiem ponad osiem razy.

Jak często prać i wymieniać ręczniki?

Ręczniki muszą być często prane. Przede wszystkim ze względu na wilgoć i trudne środowisko łazienki. To idealne miejsce do rozwoju bakterii. Jest ciemno, ciepło i wilgotno. Każdy ręcznik, nawet ten używany kilka dni, ma na sobie drobnoustroje.

Według jednego z mikrobiologów, dr Gerby, cytowanego w magazynie „Time"

Po około dwóch dniach, jeśli osuszasz twarz ręcznikiem do rąk, prawdopodobnie masz więcej bakterii E. coli na twarzy niż w przypadku włożenia głowy do toalety

A mikrobiolog Philip Tierno, profesor kliniczny patologii i mikrobiologii w NYU School of Medicine, w „Reader’s Digest" dodał:

Możesz nie zachorować po użyciu takiego ręcznika przez dwa tygodnie, ale nie o to chodzi. Czy po czystej kąpieli założyłbyś brudną bieliznę?
Zobacz wideo Czy ręczniki trzeba prać co kilka dni? [NaZdrowie]

Jak często więc prać ręczniki i wymieniać je na czyste? Zdaniem cytowanych ekspertów powinniśmy wymieniać ręczniki co dwa, trzy dni. Amerykański Instytut Sprzątania daje nieco więcej swobody, zalecając pranie ręczników po trzech lub czterech kąpielach.

Więcej o: