Dlaczego piwonie nie kwitną? Przyczyn może być kilka. Wiemy, jak temu zapobiegać

Zastanawiasz się, dlaczego twoje piwonie nie kwitną? Okazałe pąki powinny otwierać się na przełomie maja i kwietnia jeżeli w twoim ogrodzie nie wykształciły się lub usychają, wiemy co może być przyczyną. Wymieniamy ich aż 5.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Piwonie inaczej zwane też peoniami posiadają piękne duże kwiaty o średnicy od 8 do nawet 20 centymetrów w różnych barwach. Ich kwitnienie ma miejsce zwykle na przełomie maja i czerwca. Jeżeli na twoich roślinach nie pojawiły się żadne pąki lub te wykształcone usychają wiemy co może być przyczyną.

Zobacz wideo Jak dbać o kwiaty, aby długo były piękne? Mamy sposób

Dlaczego piwonie nie kwitną? Możliwe, że została posadzona zbyt głęboko

Jedną z dość częstych przyczyn braku kwiatów na piwonii jest jej złe posadzenie. Oto kilka głównych czynników:

  1. Zbyt głębokie sadzenie karpy piwonii, to najczęstszy powód, dlaczego roślina ta nie kwitnie. Podczas sadzenia powinna być umiejscowiona na takiej głębokości, aby jej oczka (zawiązki łodyg) znalazły się na głębokości 3-5 cm pod powierzchnią ziemi.
  2. Piwonie powinno się sadzić od końca sierpnia do końca września. Jeżeli roślinę posadzimy znacznie później, może nie zakwitnąć najbliższej wiosny.
  3. Piwonie nie znoszą silnej konkurencji. Dlatego, gdy piwonie nie kwitną, warto sprawdzić, czy przypadkiem jakieś drzewo lub dominujący krzew, rosnące obok nie zabierają im zbyt dużo składników pokarmowych lub nie rzuca na nie cienia.

Dlaczego piwonia nie kwitnie? Winowajcą czasem bywamy my sami

Czasem nasza zbyt duża ingerencja w rośliny także przynosi odwrotne efekty. Gdy piwonia wykształciła piękne i bujne zielone liście a kwiatów na niej brak, może to świadczyć o przenawożeniu rośliny azotem. Dodatkowo zabrakło jej także potrzebnych do kwitnienia składników takich jak fosfor i potas. Do nawożenia piwonii najlepiej używać nawozów wieloskładnikowych z mikroelementami.

Wyżej wymieniona sytuacja może mieć miejsce gdy stosujemy różnego rodzaju domowe nawozy organiczne, takie jak np. gnojówkę z pokrzyw nie pamiętając, aby dodać do nich nawóz zawierający fosfor i potas.

Dlaczego pąki piwonii zasychają? Może brakować im wody

Zjawisko zasychania pąków kwiatowych u piwonii spotyka się najczęściej na roślinach posadzonych na piaszczystych glebach, zbyt suchych i ubogich w okresie wykształcania jej pąków. Mało kto wie, że jeżeli zależy nam na bujnych i dużych kwiatach do czasu kwitnienia, szczególnie w okresie suszy, piwonie potrzebują dość intensywnego podlewania. Ponieważ to brak wody prowadzi do zasychania pąków kwiatowych.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: